Wpis z mikrobloga

Mirki i mirabelki z Wrocławia, a w szczególności z Wielkiej Wyspy. Zaintrygował mnie podczas spaceru ten pustostan znajdujący się na rogu Bacciarellego i Braci Gierymskich, nieopodal jazu opatowickiego. Ma ciekawą, nieco pałacykową architekturę i na google mapach widać, że jeszcze do niedawna był użytkowany. Zna ktoś historię tego budynku? Zarówno nowszą, jak i tę najstarszą? Będę wdzięczny za info!

#wroclaw #architektura
khaes - Mirki i mirabelki z Wrocławia, a w szczególności z Wielkiej Wyspy. Zaintrygow...

źródło: comment_1646920336uIeGYumhbgRQqIm9uqr2MO.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
@khaes: Obiekt o charakterze gastronomiczno-rozrywkowym powstał około 1880 roku na obszernej parceli mieszczącej się przy ówczesnej ul. Bartoszowickiej. Jego budowa ściśle wiązała się z ostatnią po wschodniej stronie miasta przystanią statków wycieczkowych. Zespół ten składał się z piętrowego, dwuipółtraktowego budynku w stylistyce neoklasycystycznej, z trójkondygnacyjną wieżą od wschodu, parterową salą restauracyjno - taneczną od zachodu i częścią gospodarczą od północy. Parter budynku zamknięty wydatnym gzymsem pokryty został boniowaniem, zaś okna drugiej
  • Odpowiedz
@efceka: @dejbana: @efceka: Nie zawiedliście. Dzięki wielkie! Musiało się to prezentować kiedyś naprawdę niesamowicie, skoro nawet teraz pustostan zaniedbany od końca II Wojny Światowej robi takie wrażenie.
  • Odpowiedz
@khaes: ZTCP nigdy nie był użytkowany. Użytkowany był tylko plac przed. Generalnie kiedyś to była ruina. Jakieś 15-20 lat temu to wyremontowali i każdy myślał, że będzie tam knajpa albo hotel. Wyszło na to, że od remontu budynek dalej stoi pusty. Mieszkałem na bsk 25 lat (dalej bywam w miarę regularnie) i zawsze mnie to miejsce ciekawiło.
  • Odpowiedz
@Kilargo: @KurczakPozogi: Właśnie ciekawił mnie ten budynek podczas spacerów, bo widać, że historyczny i opuszczony, ale równocześnie elewacja w całkiem dobrym stanie. Teraz wszystko ogrodzone i są tablice, że budynki gospodarcze wokół są przeznaczone do rozbiórki.

Dziwie się, że brak chętnych na inwestycje, bo zarówno lokacja, jak i sam budynek wydają mi się mieć ogromny potencjał.
  • Odpowiedz
Ale chyba pieniądze skończyły się inwestorowi, bo nic więcej nie ruszyło


@KurczakPozogi: Jakiś miesiąc temu pokazano wizualizacje - na działce mają stanąć trzy budynki mieszkalne a zabytek zostać wyremontowany.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@khaes: wydaje mi się że niedawno był tam jakiś urzęd albo inna papierkownia która przeniesli kawałek dalej
  • Odpowiedz
Dziwie się, że brak chętnych na inwestycje, bo zarówno lokacja, jak i sam budynek wydają mi się mieć ogromny potencjał.


@khaes: tam czasem widać kogoś, kto chodzi po tym placu z jakąś metrówką i planami. Więc może coś zaraz ruszy szybciej z remontem. Bo budynek faktycznie robi wrażenie i aż się prosi o jakąś porządną restaurację z fajnym ogrodem i może jakimś hotelem spa ( ͡° ͜ʖ ͡°
  • Odpowiedz
@khaes: z ciekawostek ci powiem, ze jeszcze 3 lata temu planowana tam była budowa 3 luksusowych willi 2 piętrowych, plus zagospodarowanie zieleni na całym terenie ze strumieniem. Brałem udział we wstępnych fazach wizualizowania i modelowania tego terenu. Zjazdy do garaży były projektowane tak, by ferrari się nie zawiesiło, a miejsca parkingowe były szerokie na otwartego bentleya :)
Budynek ze zdjęcia miał być przeznaczony pod hotel i restauracje z ogrodem zimowym.
  • Odpowiedz