Wpis z mikrobloga

Mirki z #programowanie, mam #pytanie odnośnie #qnap #synology #nas czy DAS.

Zastanawiam się nad rozwiązaniem do domu - i o ile początkowo podobał mi się Qnap TVS 472xt to cena mi się podoba znacznie mniej, jak również fakt że ostatnio też padły ofiarą ransomware, deadbolt. Niemniej, pod względem wyposażenia tego urządzonka - nawet o ile nie użyłbym połowy, to byłoby to zawsze w zapasie.

Niemniej, zastanawiam się więc nad rozsądnym kompromisem ceny do możliwości. Nie mam potrzeby kupowania najnowszego, jednak stary sprzęt jest cóż, stary i przeważnie powolny. Rzuciłem okiem na DS 418+ i 420+ i jakieś tam play nie play, wkurza mnie to kombinowanie z nazwami, trudno z tego coś sensownego wykminić a *porządnej* porównywarki nie ma.

Patrzyłem też na kobol.io - całkiem fajne i ładne cudo, ale niestety upadło.

Ewentualnie mógłbym sobie coś złożyć samemu na itx, ale pewnie nie wyjdzie to taniej.

Interesuje mnie żeby było to małe, dobrze wyposażone :) i bezpieczne. Raczej nie będę się bawił w plex, bardziej po prostu bezpieczny storage (dlatego też DAS).

Czy może powinien człowiek kupić jakiś staroć - bo i tak spora szansa że nie wykorzysta wszystkiego.

Niepotrzebne mi przykładowo milion portów sieciowych czy dwa HDMI. Wystarczy jeden 2.5, kilka USB 3.x typu A i przynajmniej jedno typu C. Pilot byłby fajny gdybym jednak kiedyś się skusił i chciał podłączyć to ustrojstwo pod jakiś TV.

Biorę po 100 od każdej z drużyn i słucham ;)
  • 9
@Oo-oO: Pytanie czy chcesz się bawić w producenta nasów czy może kupić gotowca, skonfigurować i zapomnieć? Jeśli to drugie to odradzam stare modele, których producent już nie wspiera.
@MrAndy: producenta nie, ale jak ich oprogramowanie pozostawia tyle do życzenia, to może prościej by było złożyć coś małego i postawić TrueNAS? Nie wiem.
@Oo-oO: Jezeli chcesz tylko NASA, bez zadnych VM, wirtualizacji, plexow i innych pierdów, to smialo mozesz w Qnapa wejsc. Da sobie bez problemu rade.

Ale, skladajac samemu serwer zyskujesz ok 10x wydajnosc niz kupno Qnapa czy Synology.
TrueNAS jest super, ale nie jest to tak proste do ustawienia jak w Qnapie, gdzie myszką sobie wyklikasz, za rączke cie poprowadzi.
@Oo-oO: Nawet się nie zastanawiaj, bierz gotowca i jeżeli już to jakiegoś na synology. Sam wybrałem qnapa i drugi raz bym nie kupił. Sprzętowo jest spoko, ale jakość softu i przyjemność korzystania z synology to po prostu mistrzostwo.
@bruce: @MrAndy: @Pawliko: No tak, to rzecz ponoć powszechnie wiadoma - że Qnapy mają spoko sprzęt, ale mniej przyjemne oprogramowanie, przeciwnie Synology. Dlatego najbardziej by mi się widziało mieć sprzęt od Qnapa, ale z jakąś normalną dystrybucją.
Powiedzmy więc że niech będzie Synology bo nie chce mi się już bawić, dyski leżą od pół roku w szafie, raid 6 i będzie można spać spokojniej.
Który więc z tych Synology?
Mam dokładnie 4 i wszystkie tego samego rozmiaru/serii. Przez przegląd rozumiałem coś nieco innego, jakie modele oferuje firma to zdaje się pisałem powyżej ;) niemniej brak mi porządnego przekrojowego porównania.
EDIT: zanim ktoś napisze że można je sobie zaznaczyć na ich stronie i porównać, wiem, ale to też niezupełnie to czego szukam ;)
@Oo-oO: No ale tak naprawdę aktualnych modeli 4 dyskowych to masz raptem 4. Od najsłabszego, ekonomicznego (seria J) DS420J, dalej podstawowy model z 2018 roku (seria Value) DS418 i dwa wydajne modele z 2020 roku (seria +) DS420+ i najmocniejszy 920+