Wpis z mikrobloga

#kopaniekryptowalut
#mining
Dzień dobry na tagu.
Chciałbym zacząć przygodę z kopaniem, poczytałem trochę na forach, FB itp. ale przy pytaniach to mam sam spam osób które próbują sprzedać z ogromną marzą gotowe koparki.

Chciałbym zacząć od 2-3 kart, z tego co poszukałem najtaniej do poboru mocy wychodzą 6600 RX (cena 2.500pln/sztuka).

Jeżeli chodzi o płytę główną to znalazłem:
MSI B450 TOMAHAWK MAX II

Procesor AMD Ryzen 3 1200 OEM.
Zasilacz Corsair 750W.

Czy jesteście w stanie mi pomóc, co do jakości tych komponentów, posiedzieć co warto a co nie warto?

Pozdrawiam ;)
  • 8
@Arciszek:

Dobry,

Mam kilka koparek, na różnych kartach i płytach.

Bazy szukałbym używanej - kazdą wydaną złotówkę trzeba odpracować :)

Zasilacz conajmniej gold. 750W trochę mało, do 3 kart starczy - jeśłi masz już zasilacz, to nie warto wymieniać teraz.

CPU ok + jedna kość ram.

Przy jednej koparce pobór prądu jest nieważny, najważniejsze jest ile kasy zostaje na koniec dnia i stosunek tej kasy do środków zainwestowanych.

Moje wszystkie koparki
@Arciszek: > Nie bałeś się, że używane będzie wadliwe?

Nie. Używam poleasingowego sprzętu od 20 lat. Poza tym kupowałem od uczciwych ludzi.

Czemu ludzie pozbywają się koparek, skoro są rentowne?


Są mniej rentowne niż były lub
Chcą się skupić na czymś innym lub
Nie potrafią sami ogarniać sprzętu, więc gdy trzeba zlecać postawienie systemu, ogarnięcie konfiguracji to rentowność niska lub
Zwróciły im się już i chcą się wycofać.
750W trochę mało, do 3 kart starczy - jeśłi masz już zasilacz, to nie warto wymieniać teraz.


@malalon: 750W mało? Do 6600XT które ciągną z 58Watow. Bez przesady. Mocniejsze karty w ilości sztuk 5 podłączam pod zasilacz 650W i działa tak już od kilku miesięcy
@Arciszek: Zasilacz np. xkom ma z outletu na allegro 850w za 400zł. Ważna jest też ilość złącz, bo jak zaczniesz rozbudowywać to może ich zabraknąć, a zasilić trzeba również riser. Na karty najlepiej polować, obecnie ceny spadły troszkę, ciekawe w jakim kierunku to pójdzie dalej. Ciekawie też wychodzą RTX 2060 Super. Dało się ostatnio upolować za 2,3-2,5k i dają 44Mh przy lekko poniżej 100W.
@DzejDzejSan
@malalon
@rtp_diov

Finalnie poszło kilka zmian, finalnie zestaw wygląda następująco:
3x asus geforce gtx 1660 super dual 6gb
AMD Ryzen 3 1200 AF Tray
Kingston FURY 4GB (1x4GB) 3200MHz CL16 Beast Black
Zasilacz Corsair RM850 850 W
MSI B450-A PRO MAX AMD AM4 4xDDR4 M.2 RGB 6x PCIe
@Arciszek: ramy możesz brać najtańsze jakie są:
- odnośnie 1660 Super poluj na takie z pamięciami Hynix albo używane z pamięciami Hynix. Kopią 35 - 36Mhs po zmianie biosu
- zasilacz dobry Corsair ogólnie jest zajebisty jakościowo a seria RM to sztos. 850 spokojnie starczy jeszcze na rozbudowę na trzy kolejne karty na przyszłość.