Wpis z mikrobloga

Widziałem już wiele porównań cen benzyny na stacjach w Polsce. Ceny są różne, ale jeszcze nie widziałem, żeby ktoś wykonał pełne porównanie ceny paliw, ceny na giełdzie, ceny na giełdzie po aktualnym kursie PLN. Pozwoli to przypuszczalnie przewidzieć o ile nie doszacowane są jeszcze ceny i o ile mogą wzrosnąć przy stabilnym kursie złotówki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wykres powstał przy wykorzystaniem oficjalnych danych od Orlenu (ceny hurtowej sprzedaży paliwa) i cen na giełdach. Z przedstawionych obliczeń wynika, że cena jest niedoszacowana conajmniej o 10 punktów procentowych względem daty początkowej czyli 2022-02-16. Z moich obliczeń wynika, że cena ON powinna kształtować się na poziomie 7,16 zł i benzyna 95 6,99 zł. Ewidentnie też widać wzrost różnicy w cenie pomiędzy ON i 95, który może być spowodowany większym zainteresowaniem ON (i mniejszymi zapasami, które muszą być uzupełniane po aktualnych cenach).

Cały wykres jest o tyle ciekawy, że odrzuca problem z lichwiarskimi marżami na niektórych stacjach, a jest realnie przełożony na koszt zakupu paliwa w hurcie od Orlenu.

Data początkowa
2022-02-16
CENA 95 : 4,96 zł
CENA ON : 5,08 zł
KURS USD : 3,95925 zł
ROPA NA GIEŁDZIE : $94,81 (BRENT)

Data końcowa
2022-03-05
CENA 95 : 6,07 zł
CENA ON : 6,63 zł
KURS USD : 4,483221
ROPA NA GIEŁDZIE : $118,11 (BRENT)

#wojna #ukraina #rosja #gielda #paliwo #orlen
Pobierz
źródło: comment_1646604221xA2WDMYEARHc1BC66vHyZE.jpg
  • 15
@toshibaas: Ciekawy wykres, plusik, możesz zrobić z tego serię i publikować na tagu :D Mam tylko jedną uwagę dot. legendy, mógłbyś ją trochę lepiej opisać "RO. GIE. PRO" nie jest oczywiste na pierwszy rzut oka (a może tylko dla mnie?)