Wpis z mikrobloga

  • 10
801 + 1 = 802

Tytuł: Nigdy dość. Mózg a uzależnienia
Autor: Judith Grisel
Gatunek: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Ocena: ★★★★★★★★
ISBN: 9788381880589
Wydawnictwo: Rebis
Liczba stron: 272
Miałam wtedy dwa­dzie­ścia dwa lata. Przy­pad­kiem wy­szłam bar­dzo ko­rzyst­nie na kupo­wa­niu pro­chów. Jed­nego ranka pod ko­niec 1985 roku na ty­łach pew­nej knaj­py na Flo­ry­dzie Połu­dnio­wej diler dał mi i mo­je­mu kum­plowi nie­wła­ściwą to­reb­kę. I tak wygra­łam na tej trans­ak­cji: w moje ręce tra­fiło dużo wię­cej pro­chów, niż mia­łam prze­ka­zać kum­plowi kum­pla ze Środ­ko­wego Za­cho­du. Mój towa­rzysz i ja, w tam­tym cza­sie bez­domni, wylą­do­wa­li­śmy w końcu w tanim mo­te­lu w Deer­field Beach. Jak można było się spo­dzie­wać, zuży­li­śmy za­rów­no nad­wyżkę, jak i to, co nie nale­żało do nas. Pod ko­niec ba­lan­gi, kiedy z na­sze­go za­pa­su lito­ści­wie nic pra­wie nie zo­sta­ło, a my oboje byli­śmy na skra­ju wy­czer­pa­nia i zaczy­nało nam odbi­jać, mój towa­rzysz wypa­lił nagle bez związ­ku, że dla nas koka­iny nie bę­dzie „ni­gdy dość”. Mimo kom­plet­nego oszo­ło­mie­nia do­tar­ło do mnie, jak dużo praw­dy jest w tym skąd­inąd bez­sen­sow­nym pro­roc­twie. Dni, kiedy dozna­wa­łam „haju”, nale­żały już do odle­głej prze­szło­ści, bo tak to jest z wszyst­kimi uza­leż­nio­nymi. Bra­łam nar­ko­tyki kom­pul­syw­nie, bar­dziej po to, by uciec od rze­czy­wi­sto­ści, niż spra­wić sobie przy­jem­ność. Wali­łam głową w mur od dawna i w końcu zro­zu­mia­łam, że nie wyda­rzy się już nic no­we­go – no chyba że uciek­nę w spo­sób osta­tecz­ny, czyli po pro­stu umrę. I szcze­rze powie­dziaw­szy, było mi to obo­jętne.


Po latach uzależnienia autorce udało się wyjść z nałogu. Została psychologiem, prowadzi badania w celu wynalezienia leku pomagającego w odstawianiu substancji psychoaktywnych. W książce opisuje działanie każdego narkotyku i to jak mózg dostosowuje się ekspozycji na daną substancję. Ciekawy przykład: jeśli w piątki upijasz się w barze i pójdziesz w piątek w inne miejsce, np. na imprezę, to upijesz się mocniej tą samą dawką alkoholu, co zazwyczaj w barze, ponieważ twój mózg nie zdąży się dostosować, ze względu na sygnał nowego miejsca. Z książki wynika, że nie istnieją n-------i, które nie uzależniają i nie powodują zniszczeń w mózgu. Wyjątek może stanowić LSD i jego naturalne odpowiedniki, jak np. psylocybina.

#bookmeter #ksiazki #bookmeter #narkotykizawszespoko #psychologia #naukispolecznebookmeter #psychologiabookmeter #socjologiabookmeter
Nemo24 - 801 + 1 = 802

Tytuł: Nigdy dość. Mózg a uzależnienia
Autor: Judith Grisel
G...

źródło: comment_1645649473bwlaAePhcCPgQrw8jCOyhK.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach