Wpis z mikrobloga

Hej, potrzebuję PCta do zastosowań biurowych. W obecnym brakuje mi mocy, bo często pracuję na tabelach i bardzo dużych bazach danych np w Excelu, które zjadają mocno procesor i RAM. Chciałbym wydać plus minus 3500 zł (jeśli warto mogę dorzucić ale chyba to będzie przerost formy nad treścią)

Na szybko złożyłem coś takiego - https://www.morele.net/inventory/info/4827f936/
1. Myślę, czy nie przesadziłem z procesorem i chyba można coś tańszego z Ryzenów?
2. Zamiast m2 mogę wziąć chyba zwykłe SSD. Czy odczuję różnicę w normalnej pracy na bazach danych?
3. Może jest jakaś tańsza płyta główna spełniająca warunek pracy z ryzenem i mająca wifi plus bluetooth (warunki konieczne)?
4. Karty graficznej nie potrzebuję do moich zastosowań, wystarczy zintegrowana z procka.

Chętnie wysłucham uwag jeśli o czymś zapomniałem.

#pcmasterrace #komputery #zestawkomputerowy
  • 10
bardzo dużych bazach danych np w Excelu, które zjadają mocno procesor i RAM.


@betaTrx: zastanów się najpierw czy to na pewno wina komputera, bo Excel po prostu nie jest przystosowany do dużych baz danych - mam i7 11700K + 32 GB ramu (3600 Mhz) i Excel nie wyrabia z arkuszami, które mają kilkadziesiąt tysięcy rekordów, pomimo tego, że procek i ram mają jeszcze dużo zapasu.
Zamiast m2 mogę wziąć chyba zwykłe SSD.


@betaTrx:
Ad 1. Weź intel alder lake, np. Core i5 12400.
Ad 2. Weź M.2. SATA powoli się starzeje, nie warto płacić właściwie tej samej ceny za dysk SATA. Powinieneś odczuć różnicę, ale wyłącznie na dużych plikach i ogromnych opoerachach. Nie wiem czy takie cuda robisz. Z zdaje się, że żebyś faktycznie odczuł to wyraźnie to musiałbyś wziąć dysk z wysokiej półki. taki jak
980 pro.


@majk3l: Jak nie robi cudów to nie odczuje nawet tych z wyższej półki. Sam się skusiłem na Samsunga 980 PRO i nie widzę różnicy (ale fakt - nie robię nic przesadnie skomplikowanego). Dziś jakbym składał komputer to wziąłbym pewnie coś tańszego.
@majk3l: a jeśli ten intel zamiast ryzena to jaką pod niego polecasz płytę główną? Warunki te same bluetooth plus wifi. Sam zawsze brałem tylko płyty Gigabyte ale chyba nie ma sensu się przywiązywać do marki.
@lent: no ja mam nawet bazy po pół miliona wierszy i o ile na domowym kompie z ryzenem 3700 excel jeszcze jest w stanie to przetrawić to już służbowy laptop zupełnie odmawia i się wiesza. To prawda, że nawet dobry komputer będize to długo mielił, ale przynajmniej w końcu przemieli ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@lent: no ja mam nawet bazy po pół miliona wierszy i o ile na domowym kompie z ryzenem 3700 excel jeszcze jest w stanie to przetrawić to już służbowy laptop zupełnie odmawia i się wiesza. To prawda, że nawet dobry komputer będize to długo mielił, ale przynajmniej w końcu przemieli ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@betaTrx: ja miałem kilka arkuszy po kilkadziesiąt tysięcy rekordów, a w tym