Wpis z mikrobloga

Cześć wszystkim

chciałbym wam przekazać moje spostrzeżenia, może wejść w jakąś dyskusję.

Zastanawiałem się, co z tymi systemami oceniania w Chinach, w różnych miejscach w internecie można znaleźć różne opinie. Osobiście ciężko mi określić które z nich są prawdziwe, a które to propaganda. Zresztą, wczoraj obejrzałem 'The Social Dilema' na Netflixie i może trochę za dużo teraz rozkminiam o takich rzeczach.

Przypomniałem sobie, że system oceniania punktami zachowania przecież istnieje już w Polsce!

Mam 27 lat, podstawówka i gimnazjum do których chodziłem były w tym samym budynku. Nie potrafię sobie przypomnieć teraz dokładnie w której klasie zostało to wprowadzone, ale nie było tego od samego początku mojej edukacji. Do pewnego momentu były opisowe uwagi o zachowaniu ucznów wpisywane do dziennika, a jakoś w połowie mojej edukacji te uwagi zamieniły się w punkty. U mnie w szkole wprost mówiono 'kredyt' albo 'punkty do kredytu'.

Wpisałem w google takie frazy jak np 'szkoła punty ocena z zachowania' i przejrzałem kilka szkół, we wszystkich te zasady są mniej więcej takie same, różnice są w ilości maksymalnych punktów i gradacji oceniania, wklejam link do jednej i fragmenty z kilka innych, wpiszcie sobie cokolwiek w wyszukiwarkę, jest mnóstwo informacji jak to działa:

system w przypadkowej szkole
https://spkomorniki.edupage.org/a/punktowy-system-oceny-zachowania

inna szkoła:

W celu ujednolicenia oceń zachowania oraz zwiększenia ich obiektywizmu wprowadzono w naszej szkole punktowy system oceniania zachowania uczniów. Ustalono liczby punktów za działania pozytywne i negatywne oraz sumy punktów na poszczególne oceny.

Ocenianie polega na przyznawaniu punktów dodatnich i ujemnych przez całe półrocze.

Ocenę klasyfikacyjną zachowania ustala się, zwracając szczególną uwagę na: stosunek ucznia do wykonywania obowiązków szkolnych
- dbałość o piękno mowy ojczystej
- udział ucznia w konkursach
- zaangażowanie ucznia w aktywną pracę na rzecz szkoły lub klasy
- okazywanie szacunku innym uczniom, nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły
- szanowanie mienia szkoły
- dbanie o bezpieczeństwo swoje i innych.

inna szkoła:

Śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania uwzględnia w szczególności:wywiązywanie się z obowiązków ucznia;
postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej;
dbałość o honor i tradycje szkoły;
dbałość o piękno mowy ojczystej;
dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób;
godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią;
okazywanie szacunku innym osobom;
noszenie stroju szkolnego.

kolejna:

W celu ujednolicenia oceń zachowania oraz zwiększenia ich obiektywizmu wprowadzono w naszej szkole punktowy system oceniania zachowania uczniów. Ustalono liczby punktów za działania pozytywne i negatywne oraz sumy punktów na poszczególne oceny.

Taki system został wprowadzony w:

Artykuł 44b ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1481 z późn. zm.)

Czyli wychodzi na to, że młode pokolenia mniej więcej od 30 lat w Polsce uczestniczą w 'Social Credit System' na małą (szkolną) skalę.

Chyba, że te punkty są wrzucane np. do Librusa i są zbierane w jakiejś ogólnopolskiej bazie? Ktoś może wie, czy po ukończeniu szkoły historia punktów danego ucznia zostaje w jakimś systemie, czy te dane są usuwane? Każdy dzieciak ma dzisiaj smartfona, teoretycznie dało by się te punkty powiązać z numerem telefonu i używać do monitorowania jak dany młody człowiek się zachowuje w społeczeństwie, poza szkołą. Myślicie, że jest możliwe, że takie rzeczy już niejawnie funkcjonują?

(nie wiem czy są potrzebne jakieś hasztagi bo to mój pierwszy wpis ever i nie do końca ogarniam, na wszelki wypadek dorzucam)

#polska #edukacja #socialcredit
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@therandom

Każdy dzieciak ma dzisiaj smartfona, teoretycznie dało by się te punkty powiązać z numerem telefonu i używać do monitorowania jak dany młody człowiek się zachowuje w społeczeństwie, poza szkołą. Myślicie, że jest możliwe, że takie rzeczy już niejawnie funkcjonują?


Nie.
  • Odpowiedz