Wpis z mikrobloga

#historia #norymberga

Dni 41-42

Przedstawiciel rządu USA w Norymberdze

Podczas środowej rozprawy prokurator francuski przerwał swoje wywody na temat zbrodni wojennych Rzeszy, aby umożliwić reprezentantom Anglii i USA dokończenie ich postępowania dowodowego przeciwko poszczególnym oskarżonym.

Pierwszą na liście miała być sprawa Rudolfa Hessa, jednak musiała ona zostać odłożona na później, ponieważ obrońca oskarżonego złamał nogę i nie mógł pojawić się w sądzie. Hess nieoczekiwanie zaproponował przed obliczem trybunału, że własnoręcznie zajmie się obroną swojej osoby. Prośba ma być rozważona w najbliższym czasie.

Oskarżyciel amerykański przedstawił sprawę komentatora radiowego i członka NSDAP, Hansa Fritzsche, bliskiego współpracownika Josepha Goebbelsa. Potem naświetlono rolę von Papena, który zdaniem oskarżenia był reprezentantem starej szkoły dyplomacji niemieckiej, a jego dołączenie do hitlerowców wpłynęło na zwiększenie poparcia wśród społeczeństwa. Oskarża się go także o bezpośredni udział w planowaniu nadchodzących działań wojennych.

Neurathowi zarzuca się pomoc w szerzeniu hitlerowskiej propagandy wśród światowej opinii publicznej. M. in. jeszcze jako minister spraw zagranicznych Neurath zapewniał ambasadora brytyjskiego, że Austria nie dozna krzywdy ze strony Niemiec. Już po wkroczeniu wojsk oskarżony tłumaczył, że jest to interwencja mająca na celu jedynie zapobieżenie przelewowi krwi, który jakoby miał mieć tam miejsce.

Na posiedzeniu trybunału był obecny minister ds. wojny, Robert Patterson,ktory przysłuchiwał się wywodom prokuratorów.

W środę do Norymbergi przybyła delegacja duńska pod przewodnictwem prokuratora Trolle. Ma on przedstawić wypadki z września 1944 roku, kiedy to władze okupacyjne aresztowały całą policję duńską, by następnie umieścić wszystkich w obozach koncentracyjnych.

Tragedia zakładników we Francji

Na czwartkowym posiedzeniu prokurator brytyjski zakończył wywód oskarżenia przeciwko Neurathowi. Następnie głos zabrał przedstawiciel francuski, który kontynuował omawianie okrucieństw popełnionych przez hitlerowców we Francji i innych krajach zachodniej Europy. Przytoczono cytat stwierdzający, że za jednego zabitego żołnierza niemieckiego śmierć powinno ponieść 80 do 100 zakładników. Z danych wynika, że Niemcy rozstrzelali we Francji 29 660 zakładników. Najwięcej z nich (11 000) zginęło w Paryżu.

Julius Streicher, który w środę podczas przewodu sądowego doznał ataku serca, nie pojawił się w tym dniu na ławie oskarżonych.
  • 5