Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Co zrobiliście inaczej budując drugi dom?

Najgorsze rozwiązania których należy unikać?

Planuje dom 150m2 dla rodziny 2+2 ( dzieci teraz 1-3 lat).

Przykłady
Nigdy więcej drewna w przedpokoju na podłodze.

Nigdy więcej kompromisów na akustyce między pomieszczeniami

Kominek out - za leniwy człowiek na to

#budujzwykopem #dom #budownictwo
  • 21
  • Odpowiedz
@sokl: myśl w perspektywie 30 lat - dzieci nie będą z wami do końca życia, najpewniej już za dwadzieścia lat zostaniecie sami na 150 metrach a jeśli nie ma w pobliżu dobrej szkoły wyższej, to nawet wcześniej.

Może nie potrzebujesz aż 150m?
  • Odpowiedz
@sokl: 75 dodatkowych gniazdek pod biurkami pic rel
Więcej półek
Gniazdka na szczoteczki elektryczne w szafce w łazience
Miejsce dla stacji dokującej odkurzacza
Gniazdka/woda na zewnątrz
Miejsce na przetwory/zimowe płaszcze
Miejsce na drapaki/łóżka dla ewentualnych zwierząt
Więcej szuflad w kuchni
Właściwe rozmieszczenie lamp (kupiłam większy stół niż był w planie i twraz mam lampe nie w centralnym miejscu nad stołem)
Odrazu zabudować miejsce nad pralką ( w moim przypadku obudowa pieca)
BBQx - @sokl: 75 dodatkowych gniazdek pod biurkami pic rel 
Więcej półek 
Gniazdka ...

źródło: comment_1644661777mvT35Ca5IIK2MWGo3A8YfX.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@krystal_Tri_tapik: buduje w Austrii i mam działkę gdzie z wymagań gęstości zabudowy min realna powierzchnia to 150m2.

Ale i tak celowalbym w 140m2 lubię duży salon i potrzebuje gabinetu/home office

Działka w mieście. Piechota do centrum 15 min
  • Odpowiedz
@cedric: mam sporo znajomych 60+, którzy budowali domy dla siebie i dzieci, błędnie zakładając, że to już tak na zawsze.
Żałują nadmetrażu, bo co innego ogarniać i ogrzewać dom przez cztery osoby, co innego dla dwojga.

Ale co tu do rzeczy ma lenistwo, to nie bardzo rozumiem. Zapłać kilka rachunków za ogrzewanie dużej chałupy, to może pojmiesz, w czym rzecz.
  • Odpowiedz
@sokl: wpisz sobie to zagadnienie na YT jest masa filmów na ten temat które warto obejrzeć :) z takich najważniejszych na etapie wyboru projektu to nie brać projektu z poddaszem użytkowym, skomplikowaną bryłą, balkonami itp
  • Odpowiedz
myśl w perspektywie 30 lat - dzieci nie będą z wami do końca życia, najpewniej już za dwadzieścia lat zostaniecie sami na 150 metrach a jeśli nie ma w pobliżu dobrej szkoły wyższej, to nawet wcześniej.

Może nie potrzebujesz aż 150m?


@krystal_Tri_tapik: @sokl:
A ja za to się kompletnie nie zgodzę z takim podejściem. Budujesz na teraz dom a nie na za 30 lat. Wiadomo, że dzieciaki nie będą do
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@sokl:
nie dałem kabli do neta przed tynkami

Kominek out (teraz też #!$%@?łem)

Jeden pokój więcej na gabinet - wiem, że teraz zabraknie

Wybrałbym tańszy w realizacji projekt

Poszukałbym dłużej wykonawcy od stanu surowego

Wypuściłbym kable pod rolety, teraz się #!$%@?łem i zapomniałem zlecić
  • Odpowiedz
Nigdy więcej drewna w przedpokoju na podłodze.


@sokl:

Ale prawdziwego drewna czy paneli?

Mam panele w przedpokoju i dają radę, a w razie czego łatwo się wymienia.

Za to nigdy już nie zrobię drewnianej podłogi, to jest "podłoga specjalnej troski", tylko gres lub panele.
  • Odpowiedz
@sokl: nie robiłbym balkonów - tylko z tym problem,
nie robiłbym rekuperacji,
nie budował osobnego garażu,
dałbym do zrobienia projekt prawdziwemu architektowi a nie „jednostce projektowej”,
bardziej pilnowałbym elektryka któremu nie chciało się prowadzić nowych kabli tylko szedł szeregowo i np całe piętro gniazdek mam pod jednym bezpiecznikiem.
nie zdobilbym projektu z centralna klatka schodowa bo wszystko słychać co się dzieje na dole będąc na gorze
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@sokl: nie robiłbym balkonów - tylko z tym problem,

nie robiłbym rekuperacji,

nie budował osobnego garażu,

dałbym do zrobienia projekt prawdziwemu architektowi a nie „jednostce projektowej”,

bardziej pilnowałbym elektryka któremu nie chciało się prowadzić nowych kabli tylko szedł szeregowo i np całe piętro gniazdek mam pod jednym bezpiecznikiem.

nie zdobilbym projektu z centralna klatka schodowa bo wszystko słychać co się dzieje na dole będąc na gorze

@varoves: ooo nie miałem
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@eeemil: chodzi o drewno. Ja jakoś nie mogę przełknąć sztuczności paneli.

Ale fakt trochę lipa stresować się o głupia podłogę
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@varoves: dlaczego bez rekuperacji? Dla mnie to tak trochę must have. Z grawitacja taki komfort nie osiągalny a kominów nie planuje tak czy siak...
  • Odpowiedz
@sokl: kurczę nie wiem czemu tak jest ale po nocy mam gula w gardle i pełno w nosie, żona i dzieci tez. Jak spaliśmy u teściów w starym domu to nie miałem żadnych problemów.

Jak otworze okno i przewietrze pokoj to momentalnie mi się nos odtyka. Próbowałem nawilżać powietrze, zwiększać nadmuch i wyciąg, zmieniać temp na nic. Co świeże powietrze to świeże powietrze
  • Odpowiedz