Wpis z mikrobloga

Mireczki, czy ryzen 2600 zadziała z płytą x570 out of the box? Nie mam nikogo z 3xxx+ by mógł mi ewentualnie wgrać bios. Sprawa wygląda tak, że resetuje mi się komputer, nie tworząc nawet memory dumpu. Jest to całkowicie losowe co znacznie utrudnia diagnoze - raz zresetuje się 2x w ciągu godziny, innym razem podziała sobie przez cały weekend i nic. Zasilacza raczej nie podejrzewam, jest to jakiś 80 plus platinum modularny - wiem że mierzenie napięć w hwinfo to słaby wyznacznik, ale napięcia 12v, 5v, 3.3v są stabilne, ewentualnie fluktuacje dużo poniżej 1%, podczas gdy spec. atx pozwala chyba na 5% z tego co kojarzę.
Podejrzewać mogę kartę graficzną, rx 570, bo często dostaje info że sterownik nie odpowiada, ale z tego co znalazłem, sterowniki od amd to jest aktualnie jakiś dramat. No ale w sumie to ja nie gram, jedyne co to puszczam jakiś film na yt w tle, korzystam z chrome i worda. Z ciekawości zapuściłem wieśka 3 na max detalach i raz nic, za drugim razem bsod po 20 min. Temperatury w normalnie, jednak co ciekawe restarty są rzadsze gdy ściągnę boczny szklany panel. Mam 1xhdd, 1xsata ssd, 1x nvme ssd, i w podglądzie zdarzeń też nie ma nic co by wskazywało by te dyski padały.
Mam 2x120 mm + 1x140 mm na wlocie, 1x120mm na wylocie, chłodzenie procesora to scythe mugen 5. Podejrzewam płytę, ponieważ mam pamięci 2x16 gb 3200 mhz vengeance ddr4 niestety c-die ( ͡° ʖ̯ ͡°), a wiem że wczesne ryzeny i płyty były bardzo wybredne pod względem pamięci. Wolałbym wziąć x570, bo jak wpadnie jakaś cebulka to łatwo sobie wrzucę ryśka 5xxx, a kto wie, moze karty kiedyś stanieją.
Czyli moje pytania :)
1) Czy płyta zadziała?
2) Czy faktycznie może to być płyta
#komputery #kiciochpyta
  • 9
Zasilacza raczej nie podejrzewam, jest to jakiś 80 plus platinum modularny


@MeowsAndStuff: XD każdy się może zepsuć. Znajomemu się chyba corsair zepsuł i to jeszcze na gwarancji.

w hwinfo to słaby wyznacznik, ale napięcia 12v, 5v, 3.3v są stabilne, ewentualnie fluktuacje dużo poniżej 1%, podczas gdy spec. atx pozwala chyba na 5% z tego co kojarzę.


@MeowsAndStuff: komp nie jest w stanie zmierzyć milisekundowych spadków, można to zrobić tylko oscyloskopem
@wypokowy_expert: okej, tu masz rację że wszystko może zdechnąć, tylko dlaczego częściej się to resetuje z zamkniętą obudowa, to mnie grubo zastanawia ( ͡° ͜ʖ ͡°) znalazłem jakieś tematy że w uszkodzonej płycie mogą się zmieniać naprężenia przy zamkniętym panelu, dlatego się uczepiłem płyty, no ale nie wiem jak szklany panel miałby to robić w znacznym stopniu jak jest na czterech śrubkach. Na pewno zapuszczę jeszcze te
@majk3l: aktualnie puszczałem jedynie test wbudowanym narzędziem od Microsoftu i było wszystko ok, zmienię te takty i posprawdzam. Ramy się do 40 st grzeją, CPU w cinebench r23 55 st, GPU po podkręceniu max 73 st ( dosyć wysoko ale kiepska wersję mam karty)
@majk3l: te ryzeny wczesne i płyty to faktycznie taka lipa pod względem ramow? Na ddr3 to pamiętam że miałem 4 różne kości o różnych pojemnościach i taktach a jeszcze je bez problemu podkręciłem ( ͡° ͜ʖ ͡°)