Wpis z mikrobloga

Hej akwamirki. Będę zakładał akwarium 45l - 50x30x30cm. Zastawiam się nad oświetleniem do tego. Chciałbym oświetlenie LEDowe. Najlepiej jakąś lampkę. Jak myślicie, ile lumnów pod niewymagające roślinki? Myślicie, że 1000lm styknie? Mam taką jedną fajną na oku Allegro, ale czy to nie będzie za mocna lampka do takiego małego akwa? Chcę hodować mało wymagające rośliny, a nie glony :D

#akwarystyka
  • 10
  • Odpowiedz
@piotrz231: Jak nie chcesz glonów to zapewnij odpowiednie parametry wody, w szczególności współczynnik Redfielda. Glony spowodowane przez mocne światło to w znacznej mierze mit. Owszem - wiele z nich potrzebuje światła (i zaciemnienie jest jednym ze sposobów na ich zniszczenie), ale to tylko jeden z kilku wymaganych warunków do powstania glonowego problemu.

Co do lampy - zdecydowanie nie będzie zbyt mocna. Szczerze mówiac to jest dość słaba.
  • Odpowiedz
@psylo: zmieszam poznańską kranówę z wodą z filtra RO w proporcji 1:1. Za filtrację ma odpowiadać kaskada Versamax fzn-1 z ceramiką zamiast gąbek.
Dzięki pięknie za podpowiedź odnośnie współczynika Redfielda. Rekomendowałbyś jakąś konkretną moc/ilość lumenów do takiego akwa? Nie będę dozował CO2
  • Odpowiedz
@piotrz231: Przy 45l, wysokości 30 cm i mało wymagających roślinach celowałbym w okolice 1400-1500 lm (tylko prawdziwych lm, nie tego co podają przy tanich chińskich lampach).

Co do wody - mieszanie RO z kranem jest bez sensu. Tracisz całą ogromną wartość RO, czyli możliwość pełnej kontroli wody. Zamiast kranówki znacznie lepiej jest mineralizować RO dedykowanym środkiem, np. od QualDropa albo Growise.
  • Odpowiedz
@piotrz231: Tu nawet nie chodzi o odchyły, ale o cały zestaw zbędnych elementów wlewanych z kranówką. Nawet związki miedzi czy metale ciężkie. Do tego trudno będzie takim mieszaniem uzyskać np blisko-zerowe KH i jednocześnie sensowne GH. Ja bym mineralizował :)
  • Odpowiedz