Wpis z mikrobloga

598 + 1 = 599

Tytuł: Okruchy dnia
Autor: Kazuo Ishiguro
Gatunek: literatura piękna
Ocena: 9/10
ISBN: 9788382153989
Tłumacz: Jan Rybicki
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 304
Powieść Kazuo Ishiguro zdecydowanie mnie zaskoczyła. Wspomnienia angielskiego kamerdynera na temat pracy, a przez to także i swojego życia, nie wydawało mi się czymś, co może być fascynujące - a jednak.
Opowieści Pana Stevensa - jak i on sam - wzbudzają we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony czułem złość, być może trochę pogardy - oto człowiek którego jedynym celem w życiu jest praca. Człowiek, który jest ślepo zapatrzony w swojego pracodawcę i bagatelizuje jego godne potępienia zachowania. Człowiek, który wydaje się udawać fałszywą skromność, mając jednocześnie bardzo wysokie mniemanie o sobie. Bezemocjonalne monologi pasują do niego wręcz idealnie. I być może właśnie te chłodne, prawie pozbawione uczuć opisy mnie tak wciągnęły - miałem wrażenie jakby rzeczywiście napisał je kamerdyner w pełni oddany pracy.
Zakończenie - mam nadzieje, że nie zdradzam zbyt wiele - skłania do zastanowienia się nad pytaniem "Czy to wszystko mogło potoczyć się inaczej?".

Nie lubię rozpisywać się o książkach, na internecie można znaleźć pełno dokładniejszych i trafniejszych recenzji. Myślę, że jest to książka którą po prostu warto spróbować przeczytać, nawet jeśli początkowa idea nie wydaje się fascynująca.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #literaturapieknabookmeter
Pobierz banana_cthulhu - 598 + 1 = 599

Tytuł: Okruchy dnia
Autor: Kazuo Ishiguro
Gatunek: li...
źródło: comment_16443469625UMwm3o5dgF662W3UIhvzQ.jpg
  • 3
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (8.3 / 10) (3 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-03-01 00:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Liczba stron książki: 304
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-01-16 - Użytkownik Katsukyun ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
2\. 2021-06-20 - Użytkownik ali3en ocenił na: ★★★★★★★★