Wpis z mikrobloga

TopsCNC HEAVY i znowu męczenie aluminium tym razem wycinanie blachy 8mm

Dałem mniejszy frez (4mm) ale gryzłem głębiej (0,5mm). Posuw jak ostatnio 10mm/s. Czas cięcia około 35minut

Powierzchnia z jednej strony "taka se", ale z drugiej strony to ploter dość spory ploter za dość śmieszny pieniądz. Sam materiał obrabiany był położony na dwóch drewienkach i przygnieciony żelastwem z siłowni.

Wymiary przestrzelone o 0,02, 0,05. Najgorzej wypadł otwór bo wyszedł większy o 0,2mm :(

Spamuję na temat tego plotera pod tagiem ==> #dmmototopscncheavy <==

#topscncheavy #cnc #arduino #druk3d #diy #freecad #cncjs #grbl #frezowanie #chwalesie #tworczoscwlasna #diy
DMMotoAdventures - TopsCNC HEAVY i znowu męczenie aluminium tym razem wycinanie blach...
  • 14
@Felonious_Gru: najs to bedzie jak przyjdą części od chinola :D
-silniki krokowe nema 23 3Nm
-śruby kulowe 16mm
-prowadnice liniowe 20mm
-wrzeciono chłodzone powietrzem ze sterownikiem VFD
-wędka/MPG

Będzie printNC https://wiki.printnc.info/en/home pole robocze 100cm x 80cm, drukowane elementy zastąpię frezowanymi z aluminium (za pomocą tego drukowanego pierdka) a konstrukcja będzie z profili stalwych.
@DMMotoAdventures: śruby kulowe to piękna rzecz, tylko w osi Z to trochę upierdliwe - ja bym dał tam napęd z silnika z przekładnią paskową - prędkości w osi Z nie potrzebujesz w zasadzie żadnej, a tak nie będziesz musiał używać (aż takiej) siły trzymającej wagi całego ustrojstwa w tej osi. (na dobrej kulowej - oś Z opada grawitacyjnie tak, jakby w ogóle nie miała śruby, tylko silnik to trzyma...)
@hrumque: Kulowa będzie o skoku 5mm, czyli chyba najmniejszy możliwy więc to powinno troszkę pomóc. Z tego co widziałem to wszyscy dają napęd bezpośrednio. Ale temat do przemyślenia. Zobaczę ile będzie ważyć aluminiowy wózek Z-eta i wrzeciono :)

Ciekawe tylko czy taka przekładnia-reduktor może dołożyć jakiś znaczący luz na osi Z.
Ciekawe tylko czy taka przekładnia-reduktor może dołożyć jakiś znaczący luz na osi Z.


@DMMotoAdventures: można przekładnie w formie satelitarnej, gotowe do nema23 są dostępne jako "przejściówka przed silnikiem" - nie maja luzu żadnego znaczącego, a nawet jakby - to te ułamki stopnia ruchu-luzu sama oś Z kasuje swoją masą, zawsze w dół. Przekładnia pasowa - jak naciągniesz taki 10mm pasek - luzu nie ma żadnego, jedynie pewną sprężystość - ale to
@hrumque: Faktycznie, zapomniałem o tych silnikach z wbudowaną przekładnią. Chyba są nawet z przekładnia harmoniczną bezluzową. Kurczę będzie trzeba pomyśleć, mam tylko zarys planu i części w drodze :)

O stole będę dopiero myśleć, pewnie jeszcze kupa czasu zanim będzie potrzebny :D
Kulowa będzie o skoku 5mm, czyli chyba najmniejszy możliwy więc to powinno troszkę pomóc.


@DMMotoAdventures:

Ja mam kulową 16x5 na i samo nie opada.
Na zetce wrzeciono 1,5kW, serwo iHSV57-30-18-36 z przekładnią 1:2, w sumie na śrubie wisi 20kg.
I zawsze można dodać sprężynę gazową.
@eeemil: Dzięki za pocieszenie :)
Serwa dają jakąś dużą przewagę? Myślałem nad zakupem, ale ostatecznie uznałem że nie będę przesadzać i kupiłem krokowce o 0,7Nm mocniejsze niż zalecane. Myślę, że na hobbystyczne zastosowania da radę :)
Serwa dają jakąś dużą przewagę?


@DMMotoAdventures:

-Jak zgubią krok to dają alarm.
-Stały max. moment od 0-3000obr/min, krokowce im szybciej tym słabiej.
-Są cichutkie, mam drewniany styroploter na krokowcach i to gra jak fortepian.
-wada taka że potrzeba przekładni, ale prosta pasowa przekładnia eliminuje sprzęgło.

Jedno serwo 180W daje radę przesuwać całą 50kg bramę na dwóch 1,5m śrubach, 7m/min.