Wpis z mikrobloga

#1000kosci
czyli leksykon łamigłówek mechanicznych tzw. #twistypuzzles #kostkarubika

[ Nr 5 ] Clover pyraminx

Bohater dzisiejszego wpisu to jedna z najciekawszych kości, które miałem w rękach. Ma nie tylko wartą wspomnienia historię powstania, ale i oryginalne kształty, a także łączy w intrygujący sposób doświadczenia z różnych kostek.
Pierwszy działający egzemplarz wyszedł pod nazwą Reuleaux Leaf Tetrahedron.
Liść (leaf) oczywiście od kształtu podłużnych klocków na ścianach, które tworzą symbol Triquetra [[2]](https://wblog.wiki/pl/Triquetra) obrazującego maksymę: „Cokolwiek zrobisz, wróci to do ciebie z potrójną siłą”.
Czworościan Reuleaux zaś to kształt całej łamigłówki, który można by określić jako pyraminx pillowed. Nie jest to taka zwykła bryła, ale obiekt który zawsze zachowuje stałą wysokość, tak więc jak będziemy go toczyć po powierzchni niczym kulę to będzie podobnie do niej wystawał ponad grunt na zawsze te samą wysokość. Ten czworościan, a także trójkąt i wszystkie wielokąty Reuleaux zasługują na oddzielne znalezisko czy chociaż #ciekawostkiantrosa #ciekawostki i gorąco zachęcam do zapoznania się z ich właściwościami:
artykuł o trójkącie z gifami
silnik Wankla czyli przykład użycia tego kształtu w mechanice
filmik o bryłach i wielokątach o stałej szerokości
filmik z czworościanem
Łamigłówkę zbudował Kevin Uhrik w 2018 r. i także on stworzył jej płaską wersję rok później, wersję która obecnie jest w seryjnej produkcji pod nazwa Clover Pyraminx, ale upierał się by autorstwo jednak przypisywać do Yukang Wu, który w 2017 r. opisał wersję Clover.
Zachęcam do samodzielnego poznawania mechanizmu tej kostki i ostrzegam, że niżej sporo na ten temat zdradzam.
Na pierwszy rzut oka komuś niedoświadczonemu trudno się zorientować jak ta łamigłówka się porusza. Pomimo nazwy handlowej nie jest oczywiście pyraminxem, ani nawet nie jest rogoskrętna chociaż klasyczny alg góra góra dół dół często się przydaje i osobiście mam podczas układania bardzo pyraminxowe odczucia. Po pierwszych kilku obrotach widzimy, że cała krawędź obraca się o 180 stopni, czy więc to edge-turning, czy to jakiś mod helicopter cuba? Listki poruszają się po jednej orbicie i można doprowadzając krawędzie do połowy obrotu by zamienić te listki i wprowadzić na inna orbitę, a więc można powiedzieć, że to jumbling, czy też z powodu braku dodatkowego ruchu do zamiany bardziej quasi-jumbling, ale jednak to nie je jest mod żadnego z copterow, chociaż napotkałem na speedcubingowym forum propozycję nazywania tej łamigłówki Pyraminx Copter lub Tetra Copter.
Po dłuższej zabawie udaje się zauważyć, że to shapemod zwykłej kostki Rubika czy też robiąc mniejszy przeskok shapemod mastermorphixa.
Jednak mod jest bardzo interesujący nie tylko dlatego, że jest tak bardzo nieoczywisty, ale posiada on ukryte elementy. Połowa z odpowiedników rogów 3x3 jest w postaci czworościanu niewidoczna, jednak w ramach ułożenia czy mieszania mogą się owe części zamieniać z pozostałymi czterema odpowiednikami rogów, które są płaskim, jednokolorowymi elementami w centrum trójkątnej ściany. Widok dziwnego, kłującego elementu na środku ściany może zaskoczyć.
To, że musimy dbać jedynie o permutacje 4 narożników i nie musimy się przejmować orientacją sprawią, że jest to łatwiejsza wersją mastermorpihixa, ale te specyficzne części sprawiają też, że kostka zmienia w niespotykany sposób kształt tworząc łuki, wystające elementy i "dziury". Zabawa clover pyraminxem otworzyła mnie na eksperymenty z układaniem i zachęciła do mastermorphia, który wcześniej układałem bardzo topornie i z trudem. Bawiąc się czworościanem Reuleaux nie traktowałem go jak 3x3, a więc zorientowałem najpierw krawędzie (odpowiedniki centrów z 3x3), a potem zorientowałem listki-krawędzie, a potem wystarczyło je tylko spermutować i dokończyć permutacją odpowiedników rogów z 3x3. Polecam to podejście i polecam bawić się układankami, w końcu po to są, a nie każdy shapemod 3x3 układać jak 3x3.
antros - #1000kosci
czyli leksykon łamigłówek mechanicznych tzw. #twistypuzzles #kos...

źródło: comment_1643542987BcXKvq25oWFCIKzgaoqpp2.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz