Wpis z mikrobloga

Hejka, zaczynam swoją przygodę z krótkofalarstwem. Ostatnio zakupiłem Baofenga UV-82 do nasłuchu i allegro podpowiedziało mi antenę AL-800.
Coś takiego:
https://allegro.pl/oferta/antena-baofeng-al-800-teleskopowa-skladana-86cm-8381861344

Się nie znam to wziąłem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ale jak na razie nie usłyszałem różnicy między oryginalną krótką a tą długą anteną. Udało mi się przetestować tylko na paśmie 2m, bo na 70cm nikt się za bardzo nie odzywał.

I teraz nie wiem, czy różnicę można usłyszeć tylko w specyficznych warunkach? Czy może ta antena jest po prostu lipna? A może ja nie umiem słuchać? Szumy i głośność w obu przypadkach były na ucho takie same.

Da się jakoś "empirycznie" sprawdzić jej parametry?

#krotkofalarstwo #baofeng #antena #pytanie #pytaniedoeksperta #elektronika
  • 79
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Udało mi się przetestować tylko na paśmie 2m, bo na 70cm nikt się za bardzo nie odzywał.


@Gumaa: musisz ustawić pełną moc na radiu i mówić "BAJO JAJO"

To takie krótkofalarski know-how jak chodzi o Beofengi, najlepiej jakbyś jeszcze się chwalił że nie masz licencji to zobaczysz ilu się odezwie zaraz ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
musisz ustawić pełną moc na radiu i mówić "BAJO JAJO"


@Atreyu: a to oczywiście zrobiłem od razu po zakupie.

Żeby się upewnić codziennie o 19 powtarzam.
  • Odpowiedz
@Gumaa: Kupując bajo w kontekście krótkofalarstwa to tak jakbyś zaczął przygodę z rajdami samochodowymi kupując taczkę, z dziurą na środku o średnicy 30cm i urwanym kołem. ;)
  • Odpowiedz
@Gumaa: No cóż, nie moja wina, że bao to g---o, nie ja je skonstruowałem. Nie moja wina, że jesteś leniem i nie chce przewertować sieci i poszukać odpowiedzi na pytanie, które padło 9737853857 razy.
  • Odpowiedz
@Gumaa: Również nie moja stronka krótkofalarska i nie mój poradnik. Napisali jak umieli, z tego co wiem dobrych kilka lat temu i zakładam, że teraz jak to czytają to sami się łapią za głowę jakie tam złote myśli padały.
  • Odpowiedz
Również nie moja stronka krótkofalarska i nie mój poradnik. Napisali jak umieli, z tego co wiem dobrych kilka lat temu i zakładam, że teraz jak to czytają to sami się łapią za głowę jakie tam złote myśli padały.


@astrodamus: to nie wiem, zgłoś się na ochotnika aby poprawić. Wszystkim to wyjdzie na dobre i może nie będziesz musiał czytać wpisów o tym gównianym Bao.
  • Odpowiedz
@Gumaa: jedna i druga antenka to guano, niestety, a to radio nie jest pomyślane do lepszej. Cały odbiornik ma, jaki ma - i jak dasz znacząco lepszą antenę, lub podłączysz nawet taką profesjonalną stacjonarną - to poziom szumów zakłóceń i spoza pasma - zapcha ten odbiornik i tak, nawet gorzej jak na oryginalnym szczurzym ogonku.
Niestety.
Praktyczny parametr "odstępu od szumu" w tych radyjkach jest jaki jest, i "wyławianie słabych
  • Odpowiedz
@Gumaa: Nie mam czasu, kiedyś działałem (przez kilka lat) dużo więcej w klubie i na ile mogłem doradzałem. Teraz mam inne rzeczy do roboty, a jak mam czas to wolę porobić łączności niż być specjalista od bao. Przykro mi. ;) Elektrodą mnie nie musisz przynudzać, po prostu zacznij szanować czas innych i sam sobie zadaj trochę trudu, rozwiązanie na pewno znajdziesz, a że niezgodne z twoim światopoglądem - cóż. Za
  • Odpowiedz
@astrodamus: a no widzisz - ja zdaje sobie sprawę, że to jest głupie pytanie i skoro nie masz czasu naprawdę nie ma obowiązku "odpowiedzi". Ty również możesz zacząć szanować czas innych nie udzielając się w wątku, skoro nie masz zamiaru nic sensownego napisać.

Nic tutaj też nie jest niezgodne z moim "światopoglądem". Zdaję sobie sprawę, że to jest tania chińska zabawka, ale dlatego jest dobra na początek - bo jest
  • Odpowiedz
@Gumaa Pan Elektrodziarz ma po części rację, że Bao to nie jest najlepszy wynalazek, ale na Bao był odbierany stream z pogotowia w Warszawie na wykopie, z dużo lepszą antena i wtedy nie przeszkadzało to nikomu. :P

2m nie jest jakieś turbo aktywne, bo jest mocno lokalne. Chyba, że trafisz w okienko propagacji tropo, wtedy usłyszysz prawdopodobnie różnice. ;) Ja anteną za 10 zł (teleskop telewizyjny) łapie OSP z odległości 60km
  • Odpowiedz
Pan Elektrodziarz ma po części rację, że Bao to nie jest najlepszy wynalazek, ale na Bao był odbierany stream z pogotowia w Warszawie na wykopie, z dużo lepszą antena i wtedy nie przeszkadzało to nikomu. :P


@xBARTEXx: ja to wiem, Ty to wiesz, Pan wyżej to wie. Co nie zmienia faktu, że Bao jest bardzo popularne i często polecane na początek. Co mu to da, że się do tego przyczepi,
  • Odpowiedz
@Gumaa

Tak jak subOP powiedział - Baofengi zrobiły więcej dla popularności, niż krótkofalowcy zamknięci w swoim sosie

Tak, dokładnie takim tunerem telewizyjnym na USB wielkości pendrive'a.
Mam zakres 25-1700MHz. Fajna sprawa.
Od dwóch lat sobie słucham na nim i jestem zadowolony. Może kiedyś zainwestuje w coś lepszego.
  • Odpowiedz
@xBARTEXx: ale fajne (ʘʘ)

Szukałem w sumie jak można nagrywać z tego Bajo na kompie to by trzeba sobie ogarnąć przejściówkę 2.5mm na 3.5mm i może by się dało ogarnąć coś takiego.
  • Odpowiedz