Wpis z mikrobloga

Mirki zorientowani w tematyce #kosciol #katolicyzm #chrzescijanstwo wyjaśnijcie mi pewien dylemat, którego nie rozumiem. Bo pewnie jest to jakoś uzasadnione jakimiś dogmatami, wytycznymi, etc.
- każde życie jest święte, zakazujemy aborcji choćby matka miała umrzeć w męczarniach
- wojsko ma kapelanów, którzy święcą narzędzia służące tylko i wyłącznie do odbierania życia
Czy tylko ja tu widzę sprzeczność?
  • 20
  • Odpowiedz
Nie do końca, wg katolicyzmu trzeba chronić zycie- więc Skazując aborcji na życzenie to jest ok. Jeśli jest zagrożone życie, dziecka lub matki i trzeba niestety wybierać, to już nie jest aborcja, to jest zabieg ratujący zycie.
To jak zabijanie w samoobronie - zdecydowanie lepiej tego nie robić.
  • Odpowiedz
@mbasasello: Tak. Jest wiele sprzeczności. to kościół zakazuje aborcji. Instytucja. Bóg powiedział, ze to co wyróżnia ludzi od zwierząt to WOLNA WOLA. a kościół cały czas próbuje człowiekowi odebrać wolna wole. Bóg nie ma nic do aborcji- życie duszy jest i tak wieczne.
A święcenie narzędzi pracy- to jest normalne, od zarania dziejów, jeszcze z wiary słowiańskiej
  • Odpowiedz
@mbasasello:
Oficjalna wykładnia jest chyba taka, że to do obrony po prostu. Coś a'la niesprawiedliwa wojna ofensywna i sprawiedliwa wojna defensywna.

No ale z drugiej strony doskonale wiemy z historii jak daleko religijni sekciarze są w stanie posunąć linię frontu "w obronie swojej wiary" :):)....
  • Odpowiedz
święcą narzędzia służące tylko i wyłącznie do odbierania życia


@mbasasello: Wybacz, ale to założenie jest złe. Broń nie służy tylko odbieraniu życia, ale również (a w wielu przypadkach przede wszystkim) do obrony siebie i innych ludzi przed utratą zdrowia i życia lub popadnięciem w niewolę.

Jeśli natomiast chodzi o kwestię Kościoła Katolickiego i jego stosunku do działań wojennych, to dobrym źródłem jest Katechizm Kościoła Katolickiego - konkretnie punkty 2307-2317
http://www.kerygma.pl/katechizm-kkk/kkk-iii-dekalog/558-kkk-2307-2317
  • Odpowiedz
Bóg powiedział, ze to co wyróżnia ludzi od zwierząt to WOLNA WOLA. a kościół cały czas próbuje człowiekowi odebrać wolna wole.


@crazykokos: Posiadanie wolnej woli nie zwalnia nas z odpowiedzialności za ponoszone czyny - wręcz przeciwnie.

Bóg nie ma nic do aborcji- życie duszy jest i tak wieczne.


Gdyby było, jak piszesz, to w doktrynie wszystkich abrahamowych religii funkcjonowałoby przyzwolenie na zabijanie w każdej okoliczności - bo przecież "życie duszy jest
  • Odpowiedz
  • 1
@plackojad

Broń nie służy tylko odbieraniu życia, ale również (a w wielu przypadkach przede wszystkim) do obrony siebie i innych ludzi przed utratą zdrowia i życia lub popadnięciem w niewolę.


Nie jest to prawda. Broń służy z założenia tylko i wyłącznie odbieraniu życia (no i ew. zabawie na strzelnicy, ale nie w tym celu powstała). Ty opisałeś po prostu różne motywacje do odebrania komuś życia. Podobnie jak aborcja - można zrobić na
  • Odpowiedz
  • 0
@fantazm No jak to w historii wyglądało wiemy. A właśnie liczyłem na wypowiedź kogoś obeznanego w teologii / dogmatach. Bo oni na pewno to sobie jakoś zracjonalizowali ;)
  • Odpowiedz
  • 0
@crazykokos No właśnie nie wiem, czy jeśli zwrócić się do księdza, mówiąc stricte że chce poświęcić ten zestaw i będzie on służyć TYLKO do aborcji byłby on taki chętny do święcenia.
Bo jednak broń służy tylko do zabijania.
  • Odpowiedz
@mbasasello: Generalnie ksiądz to sługa. Powinien wykonywać takie czynności bez komentowania i absolutnie bez głoszenia przy tym swoich opinii. Ludzie maja różne prace i każdy może poświecić narzędzia jeśli sobie tego zyczy
  • Odpowiedz
  • 0
@crazykokos Ale ja to wszystko wiem. Nie chodzi mi o rozwodzenie się nad obłudą i dwulicowością kościoła, bo to jest temat rzeka. Chodzi mi o tą konkretną sytuację, o którą spytałem. I o to jakie, że tak powiem, "przepisy" to regulują.
  • Odpowiedz
Nie jest to prawda. Broń służy z założenia tylko i wyłącznie odbieraniu życia


@mbasasello: Nie, broń służy przede wszystkim do neutralizacji zagrożenia. Czasem nawet samo pokazanie, że broń się posiada, zniechęca agresora do podjęcia niecnego działania. Ponadto nie każde pozbawienie życia jest z gruntu złe - inaczej się klasyfikuje zabicie kogoś dla zabawy czy pieniędzy, a inaczej w ramach obrony koniecznej - w tym obrony kraju przed zewnętrzną agresją. I wbrew
  • Odpowiedz
@plackojad: Kościołem katolickim gardze, ponieważ to się zaczęło od Semitow. Wymyślili go Żydzi, ustanawiając stolice watykanska i konfiskując wszelkie księgi pomocne dla rozwoju i postepu ludzkości.
Żydzi wszystkie „święta chrześcijańskie” ustawili w dni świąt pogańskich i słowiańskich. No tylko nowy rok przesunęli z marca na styczeń. Wiec nie interesują mnie ich żydowskie katolickie doktryny.
„Bog jest przede wszystkim sprawiedliwy” xD kolejna głupota.
Ksiądz to sługa, ewangelista i tyle- na tym jego
  • Odpowiedz
  • 0
@plackojad No nie, broń służy do jak najszybszego, najłatwiejszego i najskuteczneisjzego zrobienia ludziom krzywdy lub pozbawienia ich życia. Wszelkie inne rodzaje broni są tylko pochodną jej 0odstawowej funkcji i po prostu wyewoluowały z przedmiotów mających jedno zastosowanie - zabijanie (żeby nie było - sam "bawię się" w strzelectwo sportowe, ale jestem pewien że Kałasznikow został zaprojektowany po to, żeby walić nim do tarczy). Wszelkie bronię treningowe powstały po to, żeby bezpiecznie nauczyć
  • Odpowiedz
Kościołem katolickim gardze, ponieważ to się zaczęło od Semitow. Wymyślili go Żydzi, ustanawiając stolice watykanska i konfiskując wszelkie księgi pomocne dla rozwoju i postepu ludzkości.


@crazykokos: #!$%@?ąc już od innych zarzutów- to jest zwyczajnie historycznie nieprawda, bo wszystkie księgi ze starożytności przepisał Kościół i to również te z których doktryną się nie zgadzał lub z osobami, które gnębiły chrześcijan jak Marek Aureliusz. Islam również w tym pomógł, ale dużo później, zaś
  • Odpowiedz