Wpis z mikrobloga

Czy ktoś może się zna na siłownikach do bram garażowych? Mam w garażu zainstalowany came home hg600 i przestał działać. Objawy wyglądają tak:
- sterownik reaguje na przełączenie pilotem i z panelu sterującego. Słychać wtedy, że przeskakuje jakiś styk, ale dalej nic się nie dzieje.
- zasilanie 24V jest sprawne,
- zasilanie 230V jest sprawne (żarówka normalnie świeci),
- nie ma zainstalowanych fotokomórek, na kostce do podłączenia styki te zawsze były wolne,
Czy gdyby silnik się spalił, to czy nie byłoby nadal słychać jakiegoś buczenia czy czegoś w tym stylu?
Co jeszcze mógłbym sprawdzić? Są jakieś typowe usterki objawiające się w ten sposób?

#automatyka #pytanie #pytaniedoeksperta #elektronika #automatykadomowa
  • 7
  • Odpowiedz
  • 0
W sumie sprawność samego silnika mógłbym sprawdzić, ale zanim zdemontuje całe urządzenie wolałbym usłyszeć jakąś opinie kogoś bardziej doświadczonego z tymi urządzeniami.
  • Odpowiedz
  • 0
@Jarek_P sprawdzałem już wcześniej i na zaciskach silnika jest napięcie. Zastanawiałem się czy oprócz tego jednego głównego wspomnianego w instrukcji jest jeszcze jakis dodatkowy, ale nie mogłem znaleźć schematu. Dzięki za trop. Będę musiał to zdemontować całkowicie, żeby komfortowo moc przejrzeć cały układ.
  • Odpowiedz
@Marynowany: no, jeśli na zaciski silnika przy próbie uruchomienia jest wystawiane napięcie, a nie kręci, to w zasadzie w elektronice już nie ma co grzebać. Sprawdź, czy mechanicznie to się normalnie obraca, czy nic się nie zatarło albo gdzieś nie zacięło, sprawdź szczotki silnika, przemierz omomierzem...
  • Odpowiedz
  • 0
@Jarek_P tzn. o sprawdzeniu bezpiecznika to mówię, że sprawdzę czy przy samym silniku czegoś nie ma, bo sprawdzałem na zaciskach przy płytce. A silnik to tak jak mowie, posprawdzam jeszcze jak ściągnę całość. Dzięki za podpowiedzi.
  • Odpowiedz