Wpis z mikrobloga

TL:DR Dostałem propozycje #b2b bezpośrednio od klienta z UK. Jestem na UoP, nigdy nie byłem na b2b, na co uważać, aby nie wbić się na minę. Pracka jako programista.

Dostałem propozycje bezpośrednio od klienta z UK.
Z racji tego, że obecnie jestem na uop, oferta jest atrakcyjna to raczej zdecyduję się w nią pójść. Jutro dostaję draft umowy, ale na wstępie, na co uważać? Na co zwrócić uwagę? Zielony w tym jestem, sprawy podatkowe i kwestie opodatkowania zostawiłbym księgowemu, z którym chciałbym uzgodnić jaka forma opodatkowania jest dla mnie lepsza. Nie dzieciaty, nie żonaty, hipoteki jeszcze przez 2-3 na pewno jeszcze bym nie brał. Macie może jaki samouczek szczególnie w tym polskim uadzie?

#b2b #jdg
  • 5
  • Odpowiedz
@lukaszwasyl: Jeśli stawka typowa dla UK to ryczałt, chyba ze chcesz robić miesięcznie koszty na poziomie 5k ziko, co do umowy to obczaj czesc odnosnie lojalki i ewentualnych kar
  • Odpowiedz
@bb89: Dla UK, nie ma czasem VAT 0?(tez mi coś w międzyczasie rekruterka wspominała) Jak to działa dla UK i dlaczego akurat ryczałt? Jak to jest z tymi karami tak na prawdę? Słyszałem, że to jest must, ale jak np czesto sie to dzieje w typowym kodowaniu?
  • Odpowiedz
@lukaszwasyl: nie wiem jak z vatem w uk, wiem ze dla UE wystawiasz fakturę bez VAT. Kary nie musza być, ja np mam napisane ze obliguje się do jak nalepszego wykonywania swoich obowiązków i nie podkupywania klientów mojemu kontrahentowi
  • Odpowiedz
@lukaszwasyl: nie bój się negocjować umowy, jeśli jakiś zapis budzi Twoje obawy i masz przez to mieć problemy ze snem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Większość firm ma #!$%@? zapisy jakby się obawiali, że każdy jeden programista tylko przychodzi po to, żeby wynieść informacje i technologie. Kilka razy udało się te zapisy wywalić lub zmodyfikować.
  • Odpowiedz
@lukaszwasyl: masz vat NP czyli no 0% praktycznie.
Ryczałt a VAT to dwa różne podatki. Jak masz mało kosztów to w obecnej chwili ryczałt 12% najlepiej Ci się opłaci niż 19% liniówki podatku dochodowego.
  • Odpowiedz