Wpis z mikrobloga

  • 78
420 + 1 = 421

Tytuł: Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym
Autor: Daniel Kahneman
Gatunek: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Ocena: 9/10
ISBN: 9788372787873
Tłumacz: Piotr Szymczak
Wydawnictwo: Media Rodzina
Liczba stron: 667
Pułapki myślenia to ta książka która powinna być przerabiana w szkole. Często natykałem się na cytowania tej książki w innych więc zdecydowałem się sięgnąć po nią. Książka opisuje konstrukt 2 systemów w nas, które odpowiadają za podejmowanie decyzji. Nakreślone są jakie błędy popełniamy podczas myślenia i jak temu można zaradzić. Nie jest to łatwa książka, bliżej jej jest czymś pomiędzy literaturą popularnonaukową a podręcznikiem naukowym. Czasem zdarzają się wzory do określania badań ale nie jest tego za dużo. Treść nie jest też na jeden wieczór raczej do przemyślenia, spisania wniosków.

#bookmeter #naukispolecznebookmeter #psychologiabookmeter #socjologiabookmeter
leuler - 420 + 1 = 421

Tytuł: Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym
Autor: D...

źródło: comment_1643300609QKopLP1N6CLfu5TfhzdNxN.jpg

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mentari: Wnioski i podsumowania masz na końcu każdego rozdziału. Nie jestem pewien czy opracowanie by nie spłaszczyło treści. Kahneman nie leje wody i odcinanie czegoś mogło by stracić znaczenie. Bardziej bym był aby niektóre naukowe fragmenty ubrać w bardziej zjadliwe formy dla dzisiejszego czytelnika (jeżeli się da).
  • Odpowiedz
@pavlovs_dog: Jest inaczej napisana niż to do czego przyzwyczailiśmy się jako literatura popularnonaukowa. Jednak warto przebrnąć nawet na raty i przez wiele miesięcy bo jednak porusza podstawy. W sumie sprawdziłbym ją na samym początku przed sięgnięciem po inne popularnonaukowe książki. Chociażby po to by sprawdzić czy inni autorzy nie przeinterpretowują zbytnio cytując Kahnemana.
  • Odpowiedz
@Eustachy_goli_pachy: część badań na podstawie, których pisano książkę, okazała się niereplikowalna. Wyciąganie z nich wniosków jest wątpliwe.
Najgorzej wypada 4 rozdział, a szkoda, bo idea torowania była jedną z moich ulubionych z tej książki.

Jak nie chcesz czytać całego artykułu, to ogranicz się tylko do wniosków na samym dole.
  • Odpowiedz