Wpis z mikrobloga

Hej hej, mam pytanko do doświadczonych yerbopijców :)

Od jakiegoś czasu piję sobie ten boski napar i właśnie dotarla do mnie cuia, którą zamówiłem online.

Według stronki cuia nie potrzebuje curado, więc wystarczyło podobno ją tylko przepłukać wodą. Po przepłukaniu jednak środek naczynka delikatnie napęczniał i pojawiły się ponadto ciemne plamki w odcieniu szarym/sinym. Nie wiem jak pachnie pleśń, za to z naczynka pachnie taką drewutnią albo starym meblem xD

No i moje pytanie się rodzi - czy to jest normalna anomalia na naczynku z tykwy?

meckzy - Hej hej, mam pytanko do doświadczonych yerbopijców :) 

Od jakiegoś czasu ...

źródło: comment_1643211994HPbcfllBDGkjAjiPXfEHrt.jpg

Pobierz
  • 9
@testowy_test
Bardzo pomocny artykuł. Powiem szczerze, dałbym sobie rękę uciąć, że na niektórych zdjęciach to była pleśń, a jednak się myliłem. W razie czego, będę wiedział na przyszłość jak rozpoznać mniej więcej pleśniejące naczynko.

Dzięki !
@meckzy: Cuia ma naturalne przebarwienia z soków owocu, z którego zostala stworzona - dodatkowo nasiąka yerbą, która również ją przebarwia. Z ważnych aspektów, żeby nie zepsuć sobie naczynka:

- Po wypiciu yerby umyj dokładnie naczynko i po umyciu przetrzyj ręcznikiem/ręcznikiem papierowym i odstaw normalnie na nóżce żeby przynajmniej przez 24 h mogło wyschnąć.
- Nigdy nie zostawiaj naczynka do góry dnem, bo w ten sposób wilgoć zostaje uwięziona w naczynku i
@DobreZielePL
Dziękuję za rady! Postaram się do nich stosować :)
Póki co, piłem mate wczoraj i dziś piję drugi raz. Na noc zostawiłem oplukane naczynko bez wycierania. Mam nadzieję że nic złego się nie stanie

Odnośnie zostawienia naczynia na 24h do wyschnięcia - nie powinienem parzyć następnej mate kolejnego dnia, póki tykwa nie wyschnie?
@meckzy: Po jednorazowej takiej akcji nic się nie powinno dziać ;) Ogólnie chodzi o to, że jak przez dłuższy czas naturalny materiał taki jak tykwa jest wilgotny, to mogą się w nim pojawić zarodniki grzyba. Żeby tego uniknąć wystarczy po jednym, maks dwóch dniach używania, odstawić naczynko do całkowitego przeschnięcia.