Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mam taki problem. Moi rodzice mają odłożone 150k na koncie i panikują przez obecną inflację. Ja na inwestowaniu się nie znam, moi rodzice tym bardziej i chcą mi wcisnąć ta kasę jako wkład własny na kredyt. Problem jest taki, że ja aktualnie boję się kredytu, głównie przez ciągle rosnący WIBOR - Wizja spłacania mieszkania przez X lat jest bardzo niepokojącą. Dlatego mam pytanie, w co można wpakować taką kasę, ochronić kasę przed inflacja, przy jak najmniejszym (najlepiej zerowym) ryzyku.

#nieruchomosci #inwestowanie #inflacja

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #61ec6571f7bdff000a931160
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Wesprzyj projekt
  • 36
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Nie ma inwestycji bez ryzyka. Kup male mieszkanie w dobrej lokalizacji, tak bys mial np. 150 k do splacenia. Wez jak najdluzszy kredyt z mozliwocia nadplacania bez dodatkowych oplat. Wtedy wymagana rata będzie mala i ryzyko iest niewielkie. Regularnie nadplacaj. W perspektywie 30 lat kazda nadplacona złotowka pomniejsza odsetki o 90 groszy przy racie rzedu 3 procent rocznie. Masz wiec pewny i duzy zwrot z inwestycji jaka jedt nadplacanie
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: obligacje lub lokata jeżeli bez ryzyka. Całości nie ochroniarz ale zawsze coś. Z drugiej strony stopy procentowe będą się stabilizować i za rok dwa będą wracać do poziomu 1,5-2% aby nie zajechać gospodarki trudniejszym dostępem do pieniądza i jeżeli masz w planach kupno mieszkania to próbowałbym się wstrzelić w moment kiedy stopy procentowe jeszcze będą wysokie a ceny nieruchomości spadną.
  • Odpowiedz
Dlatego mam pytanie, w co można wpakować taką kasę, ochronić kasę przed inflacja, przy jak najmniejszym (najlepiej zerowym) ryzyku


@AnonimoweMirkoWyznania: Jak ma być tak mało ryzykownie to tylko obligacje skarbowe "antyinflacyjne", ale przy najbardziej typowych EDO, przestają one chronić przed inflacją gdy jej średnia w całym okresie przekroczy 3,6%.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: można iść w walutę, w najgorszym razie stracisz mniej niż inflacja, możesz wyjść na zero lub jeszcze coś zarobić. Ale wydaje mi się, że teraz jest górka, ale kto wie franek ojro dolar, ewentualnie funt.
  • Odpowiedz