Wpis z mikrobloga

Oglądałem skrót rundek z Minimajkiem i rozbawiło mnie,jak majkel zwracał uwagę, że nazywanie kogoś karłem to jest złe określenie i poprawna nazwa to niskorosły. Problem polega na tym, że on jest po prostu karłem i nie łapie się w przedziale niskorosłego. Białe jest białe, a czarne czarne

Niskorosłość jest takim bardziej ogólnym stwierdzeniem, bo ktoś, kto jest niski, nie musi być karzełkiem. Są rozgraniczenia, jeżeli chodzi o wysokość. (...) Jeśli taki człowiek rośnie, dojrzewa i osiąga wysokość poniżej 166 cm - mężczyzna, a 154 cm - kobieta, to wtedy mówimy, że taka osoba jest niskorosła. Natomiast jeżeli szukamy definicji karłowatości, to te wartości są zdecydowanie niższe


#friz
  • 9
@NewBlueSky: a no masz mnie, zapomniałem o źródle bo to mój luźny komentarz po obejrzeniu tego cyrku.

Są to słowa P. Doktora Michała Drwięgi, ortopedaty traumatologa dla artykułu

https://dziendobry.tvn.pl/styl-zycia/niskoroslosc-a-karlowatosc-przyczyny-choroby-da317395-5321109

Poza tym kolego, mówisz na karła karzeł, dlatego ze jest karłem z DEFINICJI . Na wardęgę mozna powiedzieć że jest niskorosły, ale nie na majka który jest.... karłem.

PS. To odniesienie do mojego wpisu oraz wypowiedzi Krzyżanowskiego oraz Malika , podczas wystąpień
@SzaryCzl0wiek: no wlasnie nie, nie kazdy zna definicje, a pewnie definicji jest miliard i nie zdziwilbym sie gdyby w kazdym kraju byla inna, do tego dochodza przeklamania przy tlumaczeniach itd

w sensie tak, jest definicja tylko kazdy ma swoja, doslownie, kazdy czlowiek uzywa slowa X bo sie spopularyzowalo i sam dorobil do niego definicje, a nie dlatego ze przeczytal slownikowa definicje jaka jest najbrziej poprawna w PL xd
@SzaryCzl0wiek: czego ty nie rozumiesz? jestes chyba debilem skoro myslisz, ze znalazles losowa definicje na necie i juz masz najlepsze racje xD

widzisz jestes na poziomie jezykoznwstwa, ew terminologii medycznej kiedy masz stycznosc z socjologia i tym ze jednak majkel ma racje, w sensie ludzie nie mówią na karła karzeł bo znają definicje, tylko dlatego, że to słowo jest dla nich popularne. Równie dobrze niskorosły mogłoby być popularne. Dlatego w tym
@NewBlueSky: Odpisałeś na ten komentarz w ciągu 5 minut, bez zapoznania się z artykułem . Karzeł to karzeł, bo ma chorobę w wyniku której jego kończyny się nie wykształciły. Teraz jako starszy kolega weź sobie Wikipedię i zapoznaj się w ktorym roku powstalo to slowo. Nie wiem czy jesteś przygłupim dzieckiem czy trollem, ale niech Ci opiekunowie nie tyle co odetną internet, co dołożą pare groszy do edukacji jak masz chęć
@SzaryCzl0wiek: ten artykuł ma 3 akapity, myslalesz ze bede go studiowac przez 60 min czy przeczytam go w jakies 2 min? xD

powiedzialem ci ze ja sram na definicje, w #!$%@? mam ze sraka rada przyjela definicje, nie rozumiesz, ze definicje sa zmienne w czasie? nie rozumiesz ze to co istnieje to jest np socjologia? ze poza terminologia medyczna powstalo rozroznienie tych slow bo karzel ma negatywny wydzwiek i ktos chce
@SzaryCzl0wiek: przeciez jestm trzewzmy, wyjasnilem o co ci chodzi, pozerujesz na madrego bo przeczytales X czasu temu na dziendobry tvn definicje i brylujesz ze ty to wiesz kto jest karlem, a kto niskorosly. I co z tego? wyjasnilem ci dlaczego nie masz tu racji