Wpis z mikrobloga

Nie rozumiem dlaczego lichess nie zrobi jakiegoś bardziej rozbudowanego recenzowania puzzli dla graczy, wg mnie to by znacznie poprawiło ich jakość.

Ja bym widział coś takiego:
-Jakiś przycisk który by rozwijał menu.
-Po zrobieniu zadania można by było głosować, czy ranking jest zaniżony/zawyżony/odpowiedni lub że zadania w ogóle się nie nadaje
-można byłoby zaznaczyć, że zadanie powinno obejmować więcej/mniej ruchów
-jeśli byłoby X takich samych głosów to zadanie byłoby zawężane/rozszerzane, ranking byłby podwyższany/obniżany lub zadanie by całkowicie było usuwane.
-dostęp do menu mieliby gracze z rankingiem powyżej 1800 w grach i zadaniach. Im wyższy ranking tym większa siła głosu. Rozwiązujący zadania mogliby zaznaczyć, że chcą rozwiązywać tylko zrecenzowane zadania.
#szachy
  • 9
@r4do5: Jest już łapka w górę/dół do oceniania, czy dane zadanie jest do bani, plus głosowanie na tagi, to wystarczy. Lichess usuwa zadania, które dostają za dużo łapek w dół. A jak napisał poprzednik, ranking jest wyliczany automatycznie, bo po to on jest – ma reprezentować ranking gracza, który ma 50% szans na poprawne rozwiązanie tego zadania, nie ważne, czy zgadując, czy wykminiając.


Można byłoby zaznaczyć, że zadanie powinno obejmować więcej/mniej
@vytah: To nie jest ta sama logika, bo jestem w stanie oszukać (bez użycia silnika) ranking zadań i sobie nabić >2300. A z Carlosem nie wygram nawet jeśli to będą alko szachy pod wodą.
@r4do5: Wpływ osób mających nieprawidłowy ranking (czy to przez dużo treningu poza Lichess, czy to przez silnik) rozkłada się równomiernie po wszystkich zadaniach, więc wszystkie zadania mają przez to przesunięty ranking. A rankingi Elo i Glicko działają tak, że jak je wszystkim równo przesuniesz, to tak, jakby nic się nie zmieniło.

alko szachy pod wodą

Alko szachy to akurat specjalność Magnusa.
Pobierz
źródło: comment_1642698564IpwykPkSd48ajlaO7DeS2y.jpg
@Ketonol751: Nie chodzi mi o sam ranking, chociaż też, tylko, że jeśli byłaby możliwość głębszego recenzowania zadań przez dobrych graczy to wtedy zadania byłyby lepsze, tak mi się wydaje.

Ranking też jest istotny, bo ustawię, że chcę zadania -600 – łatwe, to wcale takich nie dostaję, ustawię, że chcę zadania trudniejsze to dostanę zadanie na mata w 1 ruchu, które ma ranking 1800-2000.
@Dawidk01: Fajnie się czyta komentarze pod zadaniami na Chesstempo. Zazwyczaj jakiś random pisze "to nie jest jedyne rozwiązanie, można grać też 1. X Y 2. Z#, tylko mi nie uznało", gdzie albo X to jest jakiś ruch, który podstawia hetmana, albo Y to najgłupsza możliwa odpowiedź przeciwnika, albo Z to ruch nielegalny.