Wpis z mikrobloga

Elo Macbookowe świry, krutka piłka - jak sądzicie, jakie jest lepsze rozwiązanie:
1) kupić Macbooka Air M1 w najtańszej konfiguracji (8GB RAM, 7-core GPU, 256GB dysk). W razie gdyby się za rok-dwa okazało że brakuje mocy/pamięci to sprzedać i kupić mocniejszego, może M2 jak już wyjdzie.
2) dopłacić znacząco i kupić Macbooka Air M1 w szybszej konfiguracji (16GB RAM, 8-core GPU, 512GB dysk). Nie martwić się że zabraknie mocy, mieć komputer na kilka lat, ale potencjalnie nie wykorzystać jego możliwości.

Zastosowania - hobbystycznie chętnie bym wrócił do programownia i zrobił coś z #machinelearning . Poza tym nie potrzebuję dużo mocy. Na co dzień pracuję na iPadzie i jest wystarczająco (99% pracy w przeglądarce), ale już mnie szlag trafia przez to jaki iPad jest upośledzony jeżeli chodzi o współpracę z zewnętrznymi monitorami.

Jak wygląda kwestia współpracy z danymi zgromadzonymi na dysku zewnętrznym? Jakbym miał jakieś dobre SSD, to da radę wykorzystać je do przechowywania danych do trenowania modeli ML? Albo czy da się na nim postawić wirtualkę?

#apple #macbook #komputery
  • 12
@Heart: jeśli ja na lapku z 2013 z i5 2gen i 8gb ram +ssd sobie spokojnie korzystam, oglądam i gram w starsze gierki i w sumie nie widzę różnicy w szybkości działania między lapkiem z i5 8gen, to te 16gb chyba niekoniecznie są potrzebne do zwykłej pracy. Zwłaszcza, że sam mówisz, że nie potrzebujesz dużo mocy, a będziesz miał jej pewnie i tak dużo więcej niż u mnie.

Dysk niby mały,
Raczej poleciałbym teraz po taniości. I tak powinien starczyć na kilka lat. Później oddasz go żonie a sobie kupisz nowego z M2 które już zdążą nieco stanieć od premiery.

Jeśli nie potrzebujesz FV to bierz coś z OLX po taniości. One są solidne więc nie bałbym się używek.

NOWE z FV:
8/256 - 4000 zł (na tyle schodzą maksymalnie na promocjach)
16/512 - 5999 zł (za tyle kupiłem na promce w x-kom)
#machinelearning
@Heart: MachineLearning na MacBook ?

Raczysz żartować.

MacBook żadnej nvidia nie obsłuży ... ;) chyba że chcesz rzeźbić coś nie supportowanego, a to jest gorzej jak brak sterowników w linux.

;) ja bym się głęboko zastanowił na Twoim miejscu czy MacBook jest dla ciebie.

Osobiście wolałbym laptopa z kartą nvidia
z linux i można się bawić ML
@WykopowyDzban: chyba tak właśnie zrobię. W ogóle pierwotnie myślałem o czekaniu na M2, ale wygląda na to że różnica względem M1 nie będzie ogromna, a nie wiadomo kiedy będzie premiera i w jakich cenach.

Raczysz żartować.


@nairamk: w sensie? Akurat o Macbooku myślę z powodu ogólnej przesiadki na Apple, machine learning niejako przy okazji. Na początek potrzebuję w ogóle móc zacząć (na iPadzie póki co pracuję na Kaggle ale to
@cohontes: apple nie zdecyduje się na wsparcie eGPU bo to by mogło osłabić sprzedaż M1 Pro i M1 Max.
Tak samo jak IMO nigdy nie zdecydują się na uwspólnienie systemu operacyjnego między Macbookiem a iPadem, ani na sensowne wsparcie monitorów zewnętrznych przez iPada, bo przy obecnych możliwościach iPadów to by im zabiło sprzedaż Macbooków
@Heart: imo lepszy, bo 8gb ramu to i tak malo jest, jesli chodzi o odpalanie jakis ide itd. jesli chodzi o machine learning i tak nikt kto sie tym powaznie zajmuje nie uzywa do tego wlasnej karty graficznej, wszystko robisz w chumrze, wiec patrz tylko pod katem uzytecznosci