Wpis z mikrobloga

269 + 1 = 270

Tytuł: Prywatne życie sułtanów. Sekrety władców Imperium Osmańskiego
Autor: John Freely
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★
ISBN: 9788324037247
Tłumacz: Anna Sak, Justyn Hunia
Wydawnictwo: Znak Literanova
Liczba stron: 386
Forma książki: książka
Brnąc dalej w dzieje Imperium Osmańskiego, sięgnęłam po ww. książkę. Jest to szybki "przelot" przez kolejnych sułtanów dynastii ottomańskiej. Autor nie pochyla się tu nad żadnym konkretnym władcą, lecz przedstawia ich sylwetki bazując na przekazach ówczesnych historyków, ambasadorów i gości sułtańskich dworów.
Wielkość, jaką imperium zawdzięczało wybitnym władcom jak osławiony Sulejman Wspaniały, szybko ustąpiła miejsca upadkowi. Kolejni sułtani przedstawiali się dość mizernie poczynając już od syna Sulejmana, Selima Opoja, który wyżej dobra państwa cenił alkohol i haremowe karesy. Uzależnienia, choroby psychiczne, hedonistyczne podejście do życia legły u podstaw powolnego rozkładu państwa.
Mając dotychczas ambiwalentny stosunek do historii Turcji, poczułam autentyczny żal nad jej losami. Kolejni potomkowie Osmana (z kilkoma wyjątkami) okazywali się coraz większym rozczarowaniem, a rządzenie tak rozległym państwem zwykle albo było ponad ich siły albo nie leżało w polu ich zainteresowań.
Książka sama w sobie wciągająca, trochę taki historyczny turecki "pudelek". Natłok imion powodował chaos przy czytaniu i niejednokrotnie zadawałam sobie pytanie "to który jest, k*rwa, synem kogo?" #pdk( ͡° ͜ʖ ͡°).
Są tu raczej krótkie rozdziały skupiające się głównie, jak w tytule,na życiu prywatnym więc fani militariów i wojen nie mają tu czego szukać. Styl jest przystępny, dzięki czemu szybko się przechodzi do kolejnych rozdziałów. Jest kilka niedociągnięć, jak np. to, że autor pisze, że coś miało miejsce, mimo że aktualnie nie ma twardych dowodów na potwierdzenie tego, a jest to w sferze domniemań.
Ale generalnie polecanko, bo złapałam bakcyla i chętnie sięgnę po bardziej profesjonalne publikacje dotyczące dziejów Turcji.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #turcja #historia #imperiumosmanskie #literaturapieknabookmeter
ZuleykazKoviru - 269 + 1 = 270

Tytuł: Prywatne życie sułtanów. Sekrety władców Imp...

źródło: comment_1642401505lHmO3yV3xDP4RNQTIHJbsi.jpg

Pobierz
  • 2
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★ (6.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-02-01 12:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: reportaż, literatura faktu, prasa
Liczba stron książki: 386

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku (Sar... - najnowsza recenzja usera rassvet ★★★ (5.0 / 10) - Wpis