Wpis z mikrobloga

Część, troszkę za późno bo już mniej takich pytań, ale postanowiłem że dodam możliwość obliczenia ile będziemy musieli dopłacić podatku lub dostaniemy zwrotu gdy nie zrezygnujemy z ulgi dla klasy średniej.
Od teraz w każdym miesiącu można wpisać inne wynagrodzenie, dzięki temu można sobie zasymulować potencjalne premie/ zmiany wynagrodzenia.

Tabelka jest duża więc jak przeglądacie w telefonie to dajcie sobie do ulubionych i zajrzyjcie na monitorze, będzie dużo czytelniej

Proszę o plusy i czekam na pytania:)

#jakipit #pit #ulgadlaklasysredniej #podatki #polskilad #nowylad
  • 10
@zibizz1: coś mi nie pasuje ten kalkulator... Wpisuję kwotę 11tys brutto i widzę, że w każdym miesiącu jest taka sama pensja w nowym ładzie. Przy takich zarobkach w listopadzie wpadnie się już w drugi próg, więc w grudniu netto powinno być mniejsze bo będzie 32% podatku...
@zibizz1 jeszcze jedno pytanie bo nie rozumiem zapisu:
Obecnie:
Ulga na dzieci: 2224.08
Wspólne rozliczenie: 4000
Zwrot: 1996

Nowy ład:
Ulga na dzieci: 2224.08
Wspólne rozliczenie: -126.97
Zwrot: 2224

Jak to możliwe, że w pierwszym przypadku zwrot jest mniejszy niż ulga na dzieci? No i jak to wspólne rozliczenie rozumieć, czemu wyświetla się rozliczenie na zielono albo czerwono a nie widać tego w zwrocie/dopłacie podatku?

Edit:
Przy małżonku nie mam opcji zaznaczenia
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@lipszczak:
Małżonek, korzysta z tych samych ustawień

Kwoty które widać są zawsze dla głównej osoby i zwrot jest zawsze dla głównej osoby przy rozliczeniu indywidualnym.

Małżonek objawia się w "wspólne rozliczenie", to pokazuje korzyść z wspólnego rozliczenia i kwota ta dodawana jest do rozliczenia rocznego.

W pierwszym przypadku zwrot jest mniejszy od ulgi na dzieci bo dochody są tak duże że kwota wolna zaczyna maleć bo w 2021 waha się od
@zibizz1: dlaczego jakipit.pl dla kwoty netto 12800 pokazuje, że od pazdziernika bedzie nizsza wartosc 'na ręke' przy zasadach ogólnych, skoro do drugiego progu podatkowego (limit 120000) liczy się dochód, a nie przychód? I przy takiej kwocie netto dochód to jest około 9k na ręke - 9*12 nie ma szans na przekroczenie 120000
@zibizz1: no tak, zapomniałem że zus się nie zalapuje.

swoją drogą nie wiem czemu w inpucie b2b netto jest traktowane jako uop brutto, wydaje mi się że do uop brutto powinien być osobny input, zazwyczaj jest tak że b2b netto to uop koszt całkowity. chyba że to miało być na zasadzie : wpisuje brutto uop i nie patrzę już na kolumny b2b :)
@kunstmatige: zus spoleczny odejmuje sie od przychodu, ale zus zdrowotny i podatek dochodowy już nie ( a trzeba by odjac i podatek żeby 9tys wyszło, nie wiem jakimi torami ty myślisz:))

jest jedno pole żeby było prosto i szybko, koszt pracodawcy to nie jej wartość która jest adekwatna przy B2B przy przejście z UoP w moim mniemaniu (tutaj wyjaśnienie
https://www.wykop.pl/wpis/63132943/przechodze-wlasnie-z-uop-na-b2b-jako-programista15/#comment-223710763)

możesz sobie otworzyć 2 karty i wpisać w obu co Ci