Wpis z mikrobloga

#ergonomia #fotel #fotelbiurowy #biurko #biurkoregulowane #biurkoelektryczne #ergohuman #recenzja #programowanie #programista15k

Cześć Mireczki moje złote.

Ostatnimi czasy zabierałem się do upgrade'u mojego stanowiska pracy oraz centrum rozrywki
(będę grał w grę (niejedną) ( ͡° ͜ʖ ͡°)) postanowiłem skrobnąć krótką recenzję tego, co wybrałem po kilku dniach użytkowania.

Może pomoże to niejednemu Mireczkowi, który stoi przed podobnym dylematem w wyborze w/w przedmiotów.

Wcześniej korzystałem z zestawu:

- fotel ikea markus + ortopedyczna nakładka na fotel oraz siedzisko Kulik System
- biurko Ikea Linnmon + nogi (chyba) Ikea Adils

Mój wzrost 188 cm

Zacznijmy od biurka. Zdecydowałem się na taki model:

https://elzap.eu/biurko-z-elektryczna-regulacja-wysokosci-zu-move-zb-200,id-123

Co mogę o nim powiedzieć?

Wybrałem blat 140x70 w kolorze dąb dziki. Sam blat jest co najmniej 2x cięższy, niż całe biurko z Ikei xD
Montaż stosunkowo prosty, blat nie posiada wywierconych otworów, więc zmuszony byłem kupić wiertarko-wkrętarkę (do czego się zabierałem od co najmniej roku). Po zmontowaniu i ukryciu kabli próba generalna. Stelaż szybko się podnosi, posiada pamięć na bodajże 4 różne tryby. W moim przypadku ustawiłem 85 cm wysokości do siedzenia (czyli ok. 10 cm wyżej, niż w poprzednim biurku), natomiast do pracy stojącej ustawiłem 117 cm. Czemu akurat tyle? Ano bo mam za krótkie kable do monitorów (dzisiaj przyjadą nowe) i przy 120 cm byłoby perfecto. Biurko bez problemu utrzymuje 2 monitory, dużego kota, kawę i talerz no i nawet gdy położę na nim nogi, to nawet nie stęknie. Biurko z Ikei wyginało się w łuk przy samych monitorach xD. Wszystko jest mega stabilne, czego się obawiałem. Wydaje mi się, że stelaż biurka to spacetronik po rebrandzie, bo wyglądają bardzo podobnie. Ogólnie jestem (póki co) mega zadowolony. Do biurka wziąłem również matę do pracy stojącej, która sprawdza się również wporzo. Na ogromny plus obsługa sklepu, bardzo pomocna, uprzejma, pomogła z wniesieniem wszystkiego do samochodu. Mieszkam zagranicą, więc odebrałem biurko w sklepie stacjonarnym.

Następnie wjeżdża fotel. Wybrałem model Ergohuman plus elite w wersji z siedziskiem materiałowym (nie siatkowym):

https://www.centrumkrzesel.pl/fotel-ergohuman-plus-elite-bt-kmd31/3332/p

Po przesiadce z Markusa, czuję że moje plecy żyją. Markus sam w sobie nie był tragiczny. No dobra, przy moim wzroście dałbym mu 5+/10, z nakładkami ortopedycznymi 7+/10.
Co tu dużo mówić, fotel bardzo wygodny, ma dużą ilość regulacji. Można wyregulować zagłówek góra dół oraz jego nachylenie, można wyregulować "plecy" oraz podparcie lędźwiowe. Podłokietniki są regulowane w 3 płaszczyznach, chociaż brakuje mechanizmu blokującego je w poziomie. Nie jest to duży problem, ale przy mocniejszym ruchu łokcia przeskakują. Jest też regulowane siedzisko przód-tył, co jest dla mnie zbawieniem i mega przydatną opcją. No i oczywiście funkcja (chyba) tilt, czyli regulacja całego fotela od pozycji idealnie prostej do tzw. krewetki z nogami na stole.
Póki co wystawiam mu ocenę 9/10 z uwagi na w/w brak blokady podłokietników. Myślę, że mój wzrost (188 cm) jest blisko górnej granicy dla tego fotela i myślę, że osoba 195 cm nie miałaby już tak komfortowo, jak ja.

Identyczny zestaw zakupiłem mojemu #rozowypasek i także sobie chwali. Jej wzrost to 164 cm.

Mam nadzieję, że "recenzja" pomoże komuś z Was, kto stoi przed podobnym dylematem. Nie żałuję ani jednego srebrnika, którego wydałem na zestaw. My programiści, osoby pracujące na doopie oraz ludziki, które spędzają sporą część życia przed komputerem powinniśmy zadbać o swoje zdrowie oraz komfort.
  • 7
  • Odpowiedz
@hustle: Myślę o podobnym zestawie, dzięki za opis! Fotel mam już dokładnie ten sam, teraz kolej na biurko. Te monitory masz może na uchwycie? Płyta/blat daje sobie z czymś takim radę?
Chyba pierwszy raz spotykam się z matą do stania, po miesiącu nadal polecasz?
  • Odpowiedz
@poloq: Tak, mam jakiś uchwyt z gównolitu z allegro.

https://allegro.pl/oferta/obrotowy-uchwyt-do-dwoch-monitorow-tv-lcd-2x-22-32-9688152806

Myślę nad jego zmianą, bo sama jakość wykonania jest kiepska i monitory "jeżdżą" wte i wewte. Blat z Ikei mi się od niego odkształcił, ale ten jest pancerny i póki co jest ok. Mata do stania mega fajna i wygodna sprawa :)

Na żywo w sklepie pomacałem sobie ten uchwyt

https://elzap.eu/ramie-na-dwa-monitory-zu-arm-zr-lm200-zr-lm200,id-149

i tylko wewnętrzny Janusz nie pozwolił mi go kupić, bo
  • Odpowiedz
@hustle: Ja chyba pójdę w LG Ergo, świetne mają te uchwyty tylko mocowanie dość punktowe, a też mam teraz to najtańsze biurko z Ikea i do tej pory trochę bałem się że rano zobaczyłbym w nim dziure z monitorem obok

Biorę to biurko, jeszcze obadam na wszelki wypadek jakieś inne opcje, ale dzięki bardzo za wpis, pomógł :)

Matę może też, bardziej z ciekawości ( ͡° ͜ʖ ͡°
  • Odpowiedz
@hustle: wczoraj złożyłem to biurko, jest świetne szczególnie w połączeniu z maskownicą kabli z ikea. Jeszcze raz wielkie dzięki za posta! Jak na razie warte każdej złotówki ( ͡ ͜ʖ ͡)
  • Odpowiedz