Wpis z mikrobloga

  • 15
198 + 1 = 199

Tytuł: Kot niebieski
Autor: Martyna Bunda
Gatunek: literatura piękna
ISBN: 9788308069288
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Liczba stron: 320
Ocena: ★★★★★★★★★

Opis książki:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4895675/kot-niebieski

Moje wrażenia:
Książka z kotem w tytule, ale o kotach jest w niej tyle, co kot napłakał ( ͡º ͜ʖ͡º)

Dzieli się na dwie części. Akcja pierwszej (“Czas fali”) rozgrywa się w średniowieczu, drugiej natomiast (“Czas materii”) - w późniejszych wiekach, aż roku 2015. Pierwszy raz czytałam powieść opisującą tak odległe czasy. Nigdy nie przepadałam za historią, ale muszę przyznać, że… jestem zachwycona.

Cała opowieść krąży wokół kartuskiego klasztoru. W trakcie lektury poznajemy losy kolejnych bohaterów: kaszubskiego szlachcica Jana z Ruśniczyna (fundatora klasztoru), przeora Jana Deterhusa (założyciela), przeoryszy Almy, kata Mestwina i jego rodziny (część pierwsza), mnicha Rajnolda Zapperta (który zostaje skonfrontowany z odkryciami Jana Heweliusza), znikającego mnicha Idema Navy’ego oraz doktorowej Aleksandry secundo voto Majkowskiej (“Dzidzi”).

Bardzo podobała mi się część pierwsza, a to ze względu na historię Mestwina - zdecydowanie mój ulubiony bohater książki (nie tylko ze względu na opisy katowskich narzędzi i metod czy rezolutną żonę Sabinę).

Powieść przeplata wątki realne z baśniowymi/nadprzyrodzonymi/mistycznymi/metafizycznymi (jak np. przenikanie matki Almy przez klasztorne mury czy “stawanie się innymi istnieniami” mnicha bibliotekarza).

Jak już wspomniałam - z historią jestem na bakier, więc nie od razu zorientowałam się, że niektórzy bohaterowie to autentyczne historyczne postacie. A to dodaje książce smaczku (ʘʘ)

Podsumowując: książka spodobała mi się do tego stopnia, że mam ochotę wybrać się na Kaszuby! ( )

Edit
Aaa zapomniałam dodać, że o "Kocie niebieskim" dowiedziałam się od przyjaciółki, którą poprosiłam o pomoc w wyborze książki dla mirabelki @Wredna_pomarancza w ramach #wykopaka ( ͡ ͜ʖ ͡)

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #czytajzwykopem #kaszuby #literaturapieknabookmeter
faramka - 198 + 1 = 199

Tytuł: Kot niebieski
Autor: Martyna Bunda
Gatunek: literatur...

źródło: comment_16419341281tGKyBxQTz51FgvRtpHKYE.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-02-01 12:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Liczba stron książki: 416
Gatunek książki: powieść

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Kości, które nosisz w kieszeni (Barys Łukasz) - najnowsza recenzja usera faramka ★★★★★ (9.0 / 10) - Wpis »
  • Odpowiedz