Wpis z mikrobloga

Gdyby ktoś myślał o generowaniu energii z wiatru w ramach niewielkiego projektu DIY lub wykonaniu wielu relatywnie małych turbin i stworzeniu mikro-farmy jako uzupełnienie fotowoltaiki offgrid, mogę polecić silniki od tzw deskorolki elektrycznej. Można kupić z całością elektroniki w cenie <100zł całe urządzenie z przesyłką do paczkomatu (2 silniki, aluminiowe chassis do montażu, akumulator 150Wh i w cholerę mosfetów na płycie głównej - ...wiecie ile teraz kosztują mosfety?).
Pomiary silnika bez obciążenia w załączeniu. Czy można wykorzystać taki silnik bez dodatkowych elementów? Do pionowych turbin nie bardzo, ale do klasycznych myślę, że tak.

Ciekawy film z konstrukcji: https://www.youtube.com/watch?v=klFoRLAgJWI

#oze #fotowoltaika #diy #energetyka #elektronika
mathmed - Gdyby ktoś myślał o generowaniu energii z wiatru w ramach niewielkiego proj...

źródło: comment_16418987751ST4rgTO6ZIdtxs0RViZxj.jpg

Pobierz
  • 36
U Ciebie żółto-pomarańczowo, a wspomniałeś, że orografia jest sprzyjająca.


@mathmed: Tak, jestem na jednaj górce a na okolicznych widzę z okien turbiny przemysłowe. To, że nie ma tuż obok mnie wynika chyba z tego, że jest trochę siedlisk i nie mieli jak postawić.

@zibizz1: Z dużymi turbinami jest ten problem, że przy małym wietrze w ogóle nie ruszą (opory), a energie możliwą do uzyskania trzeba liczyć tak:
=0,5 x (wiatr
@mathmed: z 10 lat temu się tym interesowałem, w szczególności o osi pionowej. Na szybko z pamięci: problemem największym jest wysokość montażu turbiny połączona z turbulencjami wiatru. Im niżej tym wiatru jest mniej i wystepują większe turbulencje a wyżej to musisz mieć pozwolenie na budowę. W skrócie nie ma sensu bo nic ta turbina sensownego nie wyprodukuje. Projekt dla funu - super.
@bialy100k: Wychodzi jakaś mała liczba...

Energia = 0,5 * POTĘGA((wiatr w m/s);3) * (gęstość powietrza kg/m3 dla danej wysokości i wilgotności) * 0,5 * 3,14 * POTĘGA((promień_łopaty w m);2) * POTĘGA((10);-6)
@FejsFak: Nie powiem dokładnie, bo to było ze 2 lata temu. Ale właśnie... zysków nie było. Ilość wietrznych dni w PL jest za mało. Ich chyba było można policzyć na palcach. I ile wyprodukujesz? 50kWh? 100kWh? 1000kWh? To żaden zysk. A nie będąc prosumentem przy produkcji energii z wiatru masz problem z wykorzystaniem tej energii.
@mathmed: Kupiłem na targu w Irlandii rozwalonego "hoverboarda" - ale działającego, tylko pobite plastiki :) Targowałem się bardzo mocno, w końcu poszedł za €20 (czyli ~100PLN)

Planuję każdy silnik traktować jako osobny obiekt testowy. Może jeden jako tradycyjny wiatrak a drugi savonius (tylko będę miał problem techniczny z wykonaniem "takiej samej" powierzchni pracy jak )
Ciekaw jestem, czy mamy dokładnie takie same silniki.
Niestety jeszcze kończę porządki w garażu - a
bialy100k - @mathmed: Kupiłem na targu w Irlandii rozwalonego "hoverboarda" - ale dzi...

źródło: comment_1644363356nMdJbWs1Me61lgHGm8W175.jpg

Pobierz
@bialy100k Przyzwoita cena. W środku bateria ze 150Wh itp.
Czy parametry te same, myślę, że tak. Nawet od różnych producentów pewnie w większości to różnią się tylko kapslami na bokach.
Silnik napedzałem przykładając z boku do opony uchwyt wiertarski od wkrętarki. Na kole dokleilem biała karteczkę i przyłożyłem do licznika obrotów (kupiony kiedyś na Ali za grosze).
Próbowałem z małą żarówką 12V od oświetlenia kuchennego (teraz siedzą tam LED) i udaje się
@mathmed:
Hej po blisko półrocznej przerwie.
Wrócę do tematu w którym chwile się udzielałem.

Kupiłem 4 hooverboardy (każdy inny!) - jeszcze ich NIE dotykałem, ale planuję zrobić co najmniej jeden wiatrak zupełnie DIY. No i może coś nakręcę na YT.
Czy masz jakieś uwagi, dowiedziałeś się czegoś ciekawego? Będę wdzięczny za sugestie, uwagi.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bialy100k: Niewiele w tym temacie ruszyłem - bardziej tematy ogródkowe, podsypowanie zrębkami, sadzenie roślin... Ale wracając do tematu- póki co myślałem nad złączem obrotowym DIY, kupować gotowca się nie opłaca, bo dla takich dużych prądów będzie bardzo drogie.
Można kupić podkładki mosiężne i zrobić press-fit na sprężynie lub wykorzystać szczotki grafitowe. Bez druku 3d będzie ciężko. Jak coś zaprojektuję to dam znać.
kupować gotowca się nie opłaca, bo dla takich dużych prądów będzie bardzo drogie.


@mathmed: Jeżeli silnik chodzi na napięciu rzędu 35V (bo na bank są spadki napięcia na sterowaniu) - to przy mocy pojedynczego silnika rzędu 200W mamy prąd około 6A. Zamówiłem za €16 złącze na 15A
Powinno spokojnie wystarczyć.
https://www.aliexpress.com/item/1005001883502574.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.41b91802z58GWP
Ale pewnie da się taniej. Do mnie długo idą rzeczy (Irlandia - piep..ą się z cłami-odprawami ze 3-4 tygodnie plus
P.S. Odpaliłem i pojeździłem na 2 hooverboardach - dwa inne bez znaku życia. Pierwszy raz w życiu, a że niedaleko do sześćdziesiątki to się cykałem trochę :P Da się opanować podstawy w 3-4 minuty.