Wpis z mikrobloga

  • 0
@gobblin wahanie o 200 punktów w jedną czy druga stronę to nic dziwnego. Sam mam dni kiedy rozwiązuje zadania jakbym miał 2500 a raz 1900
  • Odpowiedz
@gobblin: najbardziej mnie dziwi, ze 2-3 zadania sa takie spoko, a poznien jakas proscizna na 2 ruchy. Moze jestes lepszy niz kiedys i dlatego zadanka lepiej Ci ida? Ja robie je z jakims odstepem czasu i widac, ze progresuje.
  • Odpowiedz
@sprawa: niw mówię o wahaniach, tylko o wzroście. Taki chwyt marketingowy ze strony chesscomu, dają ludziom robić wyższe rankingi, żeby myśleli że dobrze im idzie i mają lepsze nastawienie do portalu i spędzają tam więcej czasu...
Jakiś czas temu zmienili, że za każde dobrze zrobione dostaje się przynajmniej +5, wcześniej, w przypadku kiedy długo się zastanawiałeś to przyrastało +1
Punktów rankingowych mam znacznie więcej, a moja pozycja w rankingu krajowym
  • Odpowiedz
  • 1
@gobblin
@CyganAnonek spoxik. Liczy się progres.
Polecam też dodatkowo robić na chess tempo zadania. Są mega trudne i się wkurzam bo mają kompletnie inna charakterystykę niż na chess com. Chess com 2300 a chess tempo 1300 xddd
  • Odpowiedz
@sprawa: @CyganAnonek: właśnie co ciekawe rozbieżność między chess i lichess jest rożna jeśli chodzi o grę a zadania (chyba że tylko ja tak mam), a na obu portalach gram regularnie:
Rapid 10min: 1716 (chess) vs 2003
Zadania: 2346 (chess) vs 2078

PS szacun za 2500 w zadankach, wynik klasa
  • Odpowiedz
  • 0
@gobblin no takie przecież się zdarzają i przy 3000. I to dobre rozwiązanie. System da ci jedno proste zadanie spośród 100 trudnych żeby Ci przypomnieć żeby zawsze robić jeden najlepszy ruch, a nie próbować kombinować. Jeśli zrobiłeś 99 zadań które były trudne oczekujesz że to jedno też będzie trudne. Zaczynasz kombinować az przekombinujesz i zrobisz źle. Taki sposob ćwiczy uważność.
  • Odpowiedz
@sprawa: Zadanie ma ranking tak samo jak gracz - jeśli ktoś je rozwiąże, to ranking zadania spada, jeśli ktoś na nim polegnie to ranking zadania wzrasta. To oznacza, że osoby poniżej 2400 mają problem z dostrzeżeniem mata w 1
  • Odpowiedz
trudność zadań na chesscomie jest taka sama jak na lichessie? w sensie puzzle np. 2000 są tożsame na obu stronach czy jest jakaś różnica?


@Zirdan: Moim zdaniem nie ma sensu patrzeć na ranking pojedynczych zadań, bo często jest on nieadekwatny, plus ludzie w bardzo różny sposób rozwiązują zadania, np. metodą na pałę i takie trafienia też są zaliczane, co wpływa na ranking. Zresztą sam odkryłem cheata jak zrobić 2200-2300 a
  • Odpowiedz
  • 0
@gobblin a jednocześnie to nie wyklucza sytuacji gdzie algorytm specjalnie przydziela takiemu zadaniu wysoki ranking by ćwiczyć uważność.
A nawet jeśli osoby z rankingiem 3000 mają z nim problemy to też dobrze. Bo to też ćwiczy uważność.
  • Odpowiedz
@r4do5: No właśnie takie granie pod motywy to sztuczne nabijanie sobie rankingu, a nie przełoży to się zbytnio na grę. Chociaż podejrzewam, że ustawienie trudniejszych zadań z konkretnym motywem niż poziom, na którym jesteśmy może pomóc polepszyć znajdowanie tego konkretnego motywu we wszystkich puzzlach.

@sprawa Nie wiem czy też tak masz, ale często jak widzę, że jakiś puzzle jest za prosty to będę analizował jakąś sekwencję na 5 ruchów,
  • Odpowiedz
  • 0
@Zirdan tak. Dokładnie tak. Im wyższy ranking zadania tym więcej motywów się pojawia w jednym zadaniu. Trzeba policzyć każdy jeden i wybrać ten najkorzystniejszy. Dlatego inne motywy w danym zadaniu są takim odciągaczem. Zakładam że zadania które mają nawet właśnie mat 1 są takie. Jest mat w 1 ale jest mnóstwo innych odciągaczy od tego. Bo np wisi królowa albo zdobywamy konia. Albo nawet jest motyw mata w dwóch, ale co
  • Odpowiedz
@sprawa Dlatego najlepszą receptą na puzzle jest najpierw szukanie forsownego mata, potem forsownego zdobycia hetmana, wieży, figur lekkich (gdzie trochę tych motywów jest), a jak nic z tego nie widać to zaczyna się problem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz