Wpis z mikrobloga

Właśnie przeglądam łuki triumfalne z różnych zakątków świata. Ku mojemu zdziwieniu nawet nasz kraj doczekał się dwóch budowli w XIX wieku. Zdjęcie łuku ze Ślesina (woj.wielkopolskie) od razu przykuło moją uwagę. Dlaczego? A no, dlatego, że nie wygląda to jako szanowany zabytek i dziedzictwo kulturowe, lecz jak zwykła brama przez która jakby nigdy nic przebiega droga wojewódzka nr. 263. Teraz każdy przejeżdząjąc pod nią może poczuć się zwyciesko.

Łuk został wziesiony ku czci Napoleona Bonaparte, mieszkańcy liczyli, że będzie on tamtędy przejeżdżał nacierając na Rosje, lecz Cesarz przypuszczalnie nigdy tamtedy nie przejechał i nie widział budowli


Dodatkowo, Łuk został zniszczony w 1972 roku przez przejeżdżającą ciężarówkę, no kto by przypuszczał, że mogło dojść do takiej sytuacji? Podejrzewam, że to wtedy został tak obrzydliwie odrestaurowany niczym kapliczka na niejednej wsi.


#zabytki #luktriumfalny #heheszki #polska #slesin #polskiedrogi #ciekawostki
k44wj - Właśnie przeglądam łuki triumfalne z różnych zakątków świata. Ku mojemu zdziw...

źródło: comment_1641728665DR9oxBJ2BgSuIrxmhe5xhw.jpg

Pobierz
  • 10
@k44wj: Jako mieszkaniec tej pięknej i niegdyś spokojnej miejscowości muszę dać swoje zdanie. Przed 1972 tzw. ,,Brama Napoleona'' była znacznie mniejsza. Po tamtych wydarzeniach jej rekonstrukcja została zwiększona aby uniknąć powtórki z jej zniszczenia. Brama napoleona przez dziesiątki lat była przemalowywana i odnawiana gdyż nie do uniknięcia są sytuacje gdzie tir naczepą lekko zahaczy o łuk. Wkrótce mają rozpocząć się prace nad projektem przebudowy tej drogi w taki sposób aby przejeżdżać
IntelektualnyZbawcaMas - @k44wj: Jako mieszkaniec tej pięknej i niegdyś spokojnej mie...

źródło: comment_1645013105FqruuSVm8P35IJ54jpz0mf.jpg

Pobierz
Łuk został wziesiony ku czci Napoleona Bonaparte, mieszkańcy liczyli, że będzie on tamtędy przejeżdżał nacierając na Rosje, lecz Cesarz przypuszczalnie nigdy tamtedy nie przejechał i nie widział budowli


@k44wj: Sam cesarz ominął miejscowość po przegranych bitwach w Rosji, ale część jego wojsk przez miejscowość faktycznie przemaszerowała.