Wpis z mikrobloga

Znajomi mają TV kupiony w salonie fizycznym EURO RTV AGD, zapłacili za transport i montaż. Po tygodniu dostrzegli niejednorodne podświetlenie matrycy i zgłosili problem do sprzedawcy. Zgodził się on na wymianę sprzętu, ale muszą zapłacić dodatkowo 500 zł za demontaż, transport do sklepu i ponowną kalibrację nowego tv.
Wydaje mi się, że to jest dla nich krzywdzące i niezgodne z prawem. Niestety nie umiem podeprzeć się odpowiednimi przepisami prawnymi. Do tej pory sam kupowałem tylko online. Proszę o pomoc.

#rtveuroagd #telewizory #prawo #oszukujo #sklepyinternetowe #elektronika
  • 11
@koral Czyli transport albo we własnym zakresie, albo sklepowy i tu trzeba zapłacić, tyle ile żądają (nawet jeśli to jest nieprzyzwoicie dużo)?
Usługi dodatkowe np. kalibracja również przepada w przypadku wymiany na nowy egzemplarz z powodu wady?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@mathmed: Teoretycznie reklamują wadę telewizora, a nie wadliwy transport albo wadliwy montaż. Te dwie usługi zostały wykonane prawidłowo, więc dlaczego sprzedawca miałby wykonywać je po raz drugi bez opłaty?

IMO gdyby w cenie telewizora był transport i montaż jako jeden pakiet usług (telewizor z transportem i montażem za jedyne 2137,99 złotych), to mogliby oczekiwać, że przy wymianie transport i montaż też będzie za darmo
@michal_gol: jak sklep przyznał, że usterka już była przed przywiedzeniem to życzę powodzenia w dowodzeniu, że uszkodzenie powstało w trakcie demontażu. Also sklep zgodził się na wymianę - uznał roszczenie, więc transport to tylko kwestia techniczna bez najmniejszego znaczenia dla sprawy.
@mathmed: Ze strony UOKiK:

Koszty wymiany lub naprawy ponosi sprzedawca. W szczególności obejmuje to koszty demontażu i dostarczenia rzeczy, robocizny, materiałów oraz ponownego zamontowania i uruchomienia. Jeżeli koszt demontażu i ponownego montażu przewyższa cenę kupionego towaru, to konsument jest zobowiązany ponieść koszty przewyższające wartość zakupionego towaru lub ma prawo żądać od sprzedawcy pokrycia kosztów montażu i ponownego zamontowania – do wysokości ceny kupionego towaru.
@Zelazko_MPM: Tylko:
1. Czy montaż telewizora na ścianie = montaż jakiegokolwiek urządzenia, do wykonania którego potrzeba wiedzy/szkolenia/uprawnień?
2. Czy montaż telewizora jest niezbędny do jego prawidłowego działania jak w przypadku np. pieca CO, bramy, elementów instalacji elektrycznej?
@mathmed: Witam ja zostałem oszukany przy zakupie telewizora 27 grudnia 2021 ,zastanawiałem się nad SONY i SAMSUNG jak rozmawiałem z sprzedawcami to od razu zaczeli mi polecac SAMSUNGA ze lepszy od SONY bo sony się psuje i system android zły ,nawet nie chcieli podejśc ze mną do SONY cały czas zachwalali SAMSUNGA ,nie maiłem swobody wyboru .Po paru dnaich okazało się ze SAMSUNG ma gorszy obraz ORAZ tv ma opcje przyciemniania