Wpis z mikrobloga

Cześć,
Planuję powrócić do zabawy z drukarkami 3D. Tym razem przynajmniej wiem co chcę drukować, tylko nie wiem jaka drukarka na start by była do tego najlepsza. Chcę drukować głównie figurki. Razem ze znajomymi sporo gramy w gry planszowe + znajomi uwielbiają zastawiać pokoje figurkami. Pewnie najlepsza byłaby drukarka żywiczna? Budżet to myślę maksymalnie jakieś 2000 zł za samą drukarkę + ewentualną myjkę.
Z żywicznymi drukarkami w ogóle nie miałem styczności. Sporo bawiłem się przy mojej drukarce 3D - Anycubic 4MAX. Praktycznie wszystko w niej wymieniłem, nawet starałem się sam ogarnąć do niej soft na Marlinie. Niestety, była to beznadziejna drukarka na start i to mnie pod koniec zniechęciło do dalszej zabawy i po roku z dłuższymi przerwami pozbyłem się tej drukarki i ogólnie olałem druk 3D. Nie chcę powtórzyć tego błędu, dlatego szukam czegoś, co jest popularne, jest sporo części zamiennych i poradników.

Wstępnie zastanawiam się nad ANYCUBIC Photon Mono 4K + ANYCUBIC Wash & Cure 2.0. Koszt takiego zestawu to niecałe 1900 zł. Warto, czy raczej pójść w coś tańszego/niewiele droższego?
Jeśli chodzi o drukarkę FDM, to tutaj już zupełnie nie wiem co wybrać, bo wybór jest ogromny. Może zwykły Ender 3 by wystarczył? Chociaż jeśli chodzi o drukarkę na filament, to raczej wolałbym coś z dużym stołem, by można było drukować spore przedmioty.
#druk3d #drukarki3d
  • 10
@Frexor: Na fdm figurek tak ładnych nie zrobisz jak na żywicy. No ale łatwość obsługi + tanie filamenty rekompensują. Ja na zwykłym enderku drukuję czasami figurki. Nie mam zbyt wrażliwych na jakość odbiorców (dzieci) to mogą sobie takimi rzucać. Jak się zepsuje to wydrukuje nową za ułamek ceny żywicy. Niestety ja w kwestii żywicy nie pomogę bo nie drukowałem tą technologią ale pewnie jakiś bardziej ogarnięty Mirek się zjawi z pomysłem
@Frexor: jak figurki to tylko żywica, tyle że do tego osobny warsztat (albo pokój) gdzie będziesz się babrał w tej chemii. Anycubic Photon mono 4k fajny, choć teraz.Phrozen pokazał mini w wersji 8k, która patrząc na pole robocze wcale taka mini nie jest. Znajomy jubiler czeka na dostawę tej zabaweczki, będę mógł na niej położyć łapki to będę mógł coś powiedzieć więcej.
@Uaephean: chyba spróbuję pójść w stronę żywicy, najwyżej kupię jeszcze Endera 3, jest tani i dobry, a raczej ma ogromną społeczność ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Podstarzaly_Mandalorianin: ciężko coś wybrać, gdy nie wie się nawet na co patrzeć. Na razie zwracam uwagę na wielkość pola roboczego i rozdzielczość. Ludzie polecają jeszcze Elegoo Mars. Podobno jest dobrze wykonany i patrząc na cenę, to też tani. Jest sporo używek
@Frexor: Patrz w pierwszej kolejności na rozdzielczość ekranu, im gęściej masz napakowane pikseli tym jakość wydruku będzie lepsza, w drugiej kolejności ważna jest wielkość pola roboczego (bo ilość modeli/przedmiotów nie wpływa na prędkość druku jak w FDMce, więc należy zawsze ładować ile tylko bozia miejsca dała), trzecia to wielkość (objętość kadzi), bo nic tak nie potrafi napsuć krwi jak dolewanie żywicy w trakcie pracy, #pdk ( ͡° ͜ʖ ͡