Wpis z mikrobloga

  • 7
@janeeyrie ja od 3 godzin probuje zasnąć i nie mogę. A w tym wszystkim najgorsze jest, to że zaraz kończę pracę i będę musiał spać w domu.
I ja to uważam za złe.
  • Odpowiedz
@Hissis: Ja się nie przejmuję, tylko zastanawiam, skąd się wziął ten stereotyp. Że jak wstajesz rano, to jesteś pracowitą i w ogóle świetną osobą, a jak wstajesz późno, to na pewno leń. Chyba jeszcze z czasów niewolnictwa na roli i chłopstwa, bo nic innego nie przychodzi mi do głowy.
  • Odpowiedz
@janeeyrie: Bo to pozostałości po starych czasach z dziada pradziada jak trzeba było wcześnie wstawać, bo bez słońca gowno było widać i nie dało sie pracować. Wtedy też ukuli przysłowie kto rano wstaje temu Pan Bóg daje.
  • Odpowiedz
@Wookash071: Właśnie, trzeba było wydoić krowy i takie tam.

Tylko że my już nie pracujemy na polu, mamy światło i dowolnej porze dnia, a przesądy zostały. :( Może jakaś kampania społeczna, żeby to zmienić?
  • Odpowiedz
@janeeyrie: w sumie kij wie, moja mama też zawsze komentuje, że to jakiś chory styl życia, a je nie rozumiem dlaczego, jeżeli wstajesz o 12, siedzisz do 2 w nocy, to śpisz 10h, tyle samo co wstajesz o 8 i idziesz spać o 22, rano czas jest bardziej wartościowy? Mi osobiście rano się nic nie chce, nie ma co robić, zero motywacji.
  • Odpowiedz
@janeeyrie: No tylko, że to problem pokolen i kampania niewiele pomoże xD
Psycholodzy od lat trąbią, że istnieją ludzie o cechach sowy i siedzenie do późna jest u nich normalne. Ale to wymaga czasu aż to ludzie zajarzą, bo dziadki 40+ niekoniecznie to zrobią.
Plus single mogą sobie pozwolić na takie życie. Jak ktoś ma zone, dzieci, obowiązki i musi je wypełnić w godzinach wczesnych to raczej nie może sobie pozwolić
  • Odpowiedz
@howtowisnia: No właśnie, ja po prostu mam najlepszy nastrój wieczorem, lubię jak jest cicho i spokojnie. A w dodatku w zimie w Polsce jest tak mało światła, że budzenie się rano mija się z celem, mój organizm i tak myśli, że już jest noc/wieczór, i tak mi się chce spać. Już lepszy wieczór, jak zapalasz lampę, to jest chociaż przyjemniej i bardziej przytulnie.
  • Odpowiedz
@janeeyrie: Nigdy o tym nie myślałem a kwestia ciekawa bo jestem nocnym markiem i uważam że to nic złego - właśnie śpimy tyle samo co normalni ludzie tylko w innych godzinach. Ostatnio na YT był taki materiał który dobrze krytykuje poranne wstawanie :)
Rzeszowiak2 - @janeeyrie: Nigdy o tym nie myślałem a kwestia ciekawa bo jestem nocnym...
  • Odpowiedz
A w sumie to dlaczego się uważa, że wstawanie wcześnie rano jest dobre, a chodzenie późno spać złe? Przecież śpi się mniej więcej tak samo długo, ma tyle samo godzin na pracę, produktywność (jeśli się odpowiednio wypocznie) też podobna. Bez sensu, to jest dyskryminacja


@janeeyrie: to wynika z rytmu dobowego i działania organizmu. Jeżeli w nocy siedzisz to po prostu niszczysz organizm, grubniesz i narażasz się na problemy kardiologiczne. Badał to
  • Odpowiedz
@janeeyrie: wszystko ma korzenie w historii,
Jak tysiące lat temu ludzie mieszkali w jaskiniach i szałasach to szli spać z zachodem słońca, wtedy niektóre zwierzęta wychodziły polować ale człowiek nie był ich celem dopiero gdy noc nie była obfita w łowy taki dzik, tygrys,puma, ryś, hiena itd wracali wkur**eni na bazę głodni i zmęczeni i natrafiali na ludzi, ci co jeszcze spali bo siedzieli do późna mieli przekihane i reszta grupy
  • Odpowiedz
@janeeyrie przeczytaj se książkę "W pogoni za słońcem" która obszernie wyjaśnia przewagę snu nocnego nad dziennym. Czy wiedziałaś, że nawet praca w nocy jest wpisana na listę czynników potencjalnie rakotworczych? (W Ameryce). Generalnie sen za dnia i ujmowanie snu nocnego jest niezgodne z naturą, nie pozwala na prawidłową produkcję hormonów. Pisze ci to o 7.40, bo właśnie wstałam
  • Odpowiedz