Wpis z mikrobloga

#zus
Hej mireczki, taki szybkie pytanie. Zarabiam 5.2k brutto, po okresie próbnym dostaje 6k brutto. Jednocześnie studiuje i pobieram rentę rodziną. Z czego co wyczytałem to w wypadku przekraczania 70% średniego miesięcznego wynagrodzenia zabierana jest jakaś część renty. Pracuje już 3 miesiąc a dostałem dwie poprzednie renty w takiej samej kwocie jak pozostałe. Dawałem babce z hrów zaświadczenie o rencie i dopytywałem się jej czy coś musze gdzieś zgłaszać ale powiedziała że wszystko jest ogarnięte. I teraz pytanie, musze jakos zglosic zarobki do zusu i oni wtedy odliczają ten procent od renty? Czy po prostu moja firma to i tak zgłasza a zus sie #!$%@?ł w akcji /cokolwiek i nie zabiera tej części renty którą powinien?
  • 4
@Adece: to Ty musisz zgłosić do ZUS, że osiągasz przychód na druku EROP i tam zaznaczasz, że Twoje dochody powodują zmniejszenie renty. Na bieżąco ZUS będzie Ci potracał przy 1 osobie uprawnionej do renty ok. 550zł. Jeżeli jest więcej osób uprawnionych to tą kwotę się dzieli przez ilość osób. Na bieżąco ZUS może potrącać maksymalną kwotę zmniejszenia. Jeżeli po rozliczeniu okaże się, że za dużo potrącił bo przykładowo w 1 msc