Wpis z mikrobloga

Mam ze 20 akumulatorków AA eneloop które używałem w lampach błyskowych. Niektóre po 100 cyklach ładowania, niektóre po kilku. Wszystkie już pomierzyłem i wiem jakie mają pojemności mAh.

Czy wynik pomiaru rezystancji (wyświetla mi się w ładowarce) może być dla mnie punktem odniesienia w tym, które akumulatorki będą się jeszcze do czegoś nadawały, a których powinienem się pozbyć? Gdzieś w internecie przeczytałem, że jak akumulatorek ma ponad 500 mOhm to powinien być wyrzucony, bo zaczyna być niebezpieczny. Prawda to?

#baterie #akumulatorki #elektronika
  • 15
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@qaqa: te dla Ciebie jest wyznacznikiem które są najlepsze a w szczególności do lampy. Wiesz co ten parametr oznacza i możesz dobierać komplety wg potrzeb.
Jeśli chodzi o te magiczne 500 - tyle mogą mieć Aku które rozładowałeś poniżej 0,9v lub mniej. Ładowarka je odratowała ale wzrosło rw przez mostki miedziowe. Co z tym robić? Piloty, zegarki i inne sprzęty mało wymagające. W lampie pożytku z nich nie będzie - grzanie
@ruffio co ten parametr oznacza to są dla mnie wartości czysto teoretycznie, i nie do końca to rozumiem :)

Ale tak żebym nie czytał już kilku godzin o tym w internecie, jaka według Ciebie powinna być maksymalna liczba rezystancji, po której do lampy błyskowej powinienem już wziąć nowy komplet? Plus minus, na oko, subiektywnie.

Dzięki za rzeczową odpowiedź.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@qaqa: Postaram się wytłumaczyć jak dla laika. Lampy błyskowe z uwagi na zasilanie wymagają najlepszych dostępnych akumulatorów. Te pijawki potrafią wyssać miliampery do końca dlatego ważna jest pojemność. Aby lampy lądowały się szybko wymagają akumulatorów, które szybko oddają prąd czyli mają niskie RW. Moja lampa Nikona ładuje się w 3,5 sek. jak ma eneloopy. Jak wrzucę zajechanie HFR'y to czas wzrasta do 12 sek. Różnica między tymi kompletami jest taka że
@ruffio Właśnie takiej informacji nie mogłem znaleźć w internecie :) Ja kupuję akumulatorki ladda 2450 z Ikea, ponoć są jak eneloopy pro.

Dwuletnie oryginalne moje eneloopy oraz laddy, mają już właśnie ok 400-500 mOmów, tutaj już mocno odczuwałem padakę. Zapewne załatwiłem je tym że czasami musiałem je jak najszybciej naładować, mocą 1000 (wybacz nie pamiętam jednostki) "mA"?.

Ciekawe na ile precyzyjnie moja ładowarka poKazuje te mOmy; newell c8 (klon miboxer c8). Moja
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@qaqa: je nie wykończył prąd ładowania tylko rozładowanie poniżej 1 volta.
Też mam newell ale wersję C4. Pomiar jest w miarę poprawny o ile czyste są styki
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@qaqa: odczyt powinien być robiony po zakończeniu. Im wyższy prąd dasz tym szybciej maleje. Wyjątkiem jest wytyrany Aku. Tam RW tak za bardzo nie maleje.
W c8 300 masz na początku. Pytanie ile jest na końcu ładowania?
@ruffio: Aby pomiar mOhm był w miarę wiarygodny, w jakim momencie powinienem go odczytywać? Od razu po włożeniu do ładowarki, jak bateria jest naładowana do połowy, pusta, pełna?
W newell c8 widzę że po włożeniu akumulatorków odczyt zmienia się i szczegolnie przy kilkuletnich w ciagu 2-3 minut spada. W Liitokala li500 to już w ogóle komedia, wszystko niby ma 52.
@ruffio: sorry edttiwalem wpis jeszcze raz. Jak teraz włożyłem takie roczne eneloopy to newell od razu pokazuje ok 80. Wygląda na to że prawie cały zestaw będę musiał wymienić bo wszystkie starsze mają ponad 200.

Ok zmierzę resztę po całym cyklu ładowania.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@qaqa: jeśli nie potrzebujesz mieć najwyższej mocy cały czas i żeby lampa ładowała się cały czas jak najszybciej to wymień. Natomiast jeśli chwilę poczekasz na lampę np 6 sek zamiast 4,5 oczywiście w granicach rozsądku to czy wymiana ma sens? Eneloopy to najlepszy produkt jaki można kupić. Nawet stare dają radę ale to czy będą dla Ciebie przydatne to sam musisz sobie na to pytanie odpowiedzieć.
@qaqa: Tak jak ktoś Ci pisał, możesz je użyć w mniej prądożernych zastosowaniach. Włóż do ładowarki i rozładuj prądem 0,5 A albo 0,25 A i zobacz jaka pojemość Ci wyjdzie. Im mniejszy prąd rozładowania tym rezystancja wewnętrzna ma mniejsze znaczenie. Przy małym prądzie możesz nawet wyciągnąć wartości (pojemność) bliskie nominalnych, a przy wysokim IR ułamek tego.