Wpis z mikrobloga

Kobieta na #jdg ma urlop macierzyński do maja 2022 (12 miesięcy po urodzeniu dziecka) a na wrzesień 2022 ma termin kolejnego porodu. W związku z tym w maju reaktywuje działalność i prowadzi ją powiedzmy do lipca, ew. sierpnia, jak będzie w stanie (czyli powiedzmy 3-4 miesiące). W tym czasie płaci znowu ZUS.

Jak się liczy podstawę do zasiłku macierzyńskiego po porodzie drugiego dziecka? Składki są odprowadzane tylko przez 3-4 miesiące, a nie przez 12 - a wszystkie źródła i kalkulatory prowadzą mnie do obliczeń, gdzie brana jest średnia z ostatnich 12 miesięcy.

Ktoś może skierować do jakichś źródeł albo dać znać, jak jest w takiej sytuacji liczona wysokość zasiłku w zależności od wysokości płaconej składki?

#podatki #zus #finanse #dzieci #ciaza
  • 3
Liczysz średnia z przepracowanych miesięcy, a następnie dzielisz ja przez ta ilość miesięcy


@Tamozaplotem: czekaj, mam dzielić średnią jeszcze raz przez liczbę miesięcy?

Dzięki za odpowiedź, doceniam, ale to mi się wydaje dziwne ;)

Tzn. powiedzmy że będzie pracować przez 3 miesiące i płacić po 2000 zł zusu.

Czyli średnia z tych 3 miesięcy to 2000zł i teraz to mam jeszcze podzielić przez 3? To wychodzi jakieś 700zł niecałe ;)

Czy
@lab_rat: Liczy się średnia z przepracowanych miesięcy czyli pracowała 3 miesiące zarabiała co miesiąc 3000 to sumujesz kwotę netto wychodzi ci 9000 tysięcy które dzielisz na te 3 miesiące i wychodzi ci średnia na macierzyński, do tego dorzucasz -17% podatku plus wybierasz opcje % podziału macierzyńskiego i masz ostateczna cenę netto zasiłku macierzyńskiego w zależności od tego czy masz wymiar 80% czy 100% i 60%.