Wpis z mikrobloga

Mirasy drogie z #webdev (w sumie nie jestem pewien, czy dobry tag wołam, wybaczcie, jeśli nie i podpowiedzcie właściwy), porady potrzebuję w następującej kwestii:
Mam wykupioną domenę oraz prościutki hosting, pozostałość po prowadzonym kiedyś i od kilku lat już zarzuconym wordpressowym blogu technicznym. Strona cały czas istnieje, nawet jakiś tam ruch na niej się zdarza (inny, niż spamboty), ale po ostatniej podwyżce cen za hosting stwierdziłem, że jest to już chyba zbędna pozycja w budżecie. Niemniej, chciałbym sobie zostawić i dalej opłacać dzierżawę domeny, chciałbym też zachować istniejące konta pocztowe (swoje i najbliższej rodziny) z "własną" domeną. I tu właśnie pada pytanie: jak to najsensowniej zrobić, skoro z hostingu (a więc i z istniejącego tamże serwera email) chcę zrezygnować?
- jest jakaś sensowna metoda na podstawienie własnej domeny w którymś z istniejących (najchętniej gmail) darmowych serwisów email?
- czy może lepiej u siebie w domu (mam światłowód i publiczne stałe IP) postawić własny serwer pocztowy?

Zapewne opcja 2 jest tą sensowną, ale tu pytanie dodatkowe: czy da się taki serwer postawić w sposób w miarę bezobsługowy, żeby po prostu działał, nie wymagając cotygodniowych ręcznych updatów reguł bezpieczeństwa i wgrywania co chwila poprawek przeciwko najnowszym bootom naszych przyjaciół zza buga? Mam w domu NASa QNAPa, do niego chyba jest jakiś emailserver jako plugin [poprawka: jest, ale działa jako agent, do przekazywania maili z innych serwerów pocztowych :( ], miałoby to sens?
  • 1
  • Odpowiedz
@Jarek_P: Możesz podłączyć swoją domenę pod gmaila, ale wciąż musisz mieć serwer. Najlepiej kup coś małego / dedykowanego pod maile i przenieś domenę + adresy mailowe zanim zrezygnujesz ze starego hostingu.
  • Odpowiedz