Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (393)

Rosja
Fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto zagroził Kremlowi sankcjami gospodarczymi. Stanie się tak, jeśli Rosja dokona inwazji na Ukrainę lub rozpocznie aktywną operację hybrydową. „Ale jeśli jedna ze stron zacznie używać siły do przekształcenia mapy Europy i ingerowania w suwerenność innych państw, to pierwszym krokiem w odpowiedzi będą ostre sankcje gospodarcze” – podkreślił fiński minister spraw zagranicznych.
Źródło

Ukraina
„Sprawy Ukrainy będą dominować: kwestia Donbasu i mam nadzieję, że porozmawiamy o Krymie, jeśli Rosja będzie gotowa” – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Według niego, jeśli Rosja ma oczekiwania wobec Zachodu, to świat zachodni ma również oczekiwania wobec Rosji. Zdaniem Przydacza, choć stanowisko Polski w sprawie polityki wschodniej nie uległo zmianie, w OBWE Warszawa będzie przede wszystkim pełnić rolę mediatora między stronami konfliktu. W sobotę 1 stycznia Polska rozpoczęła roczne przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Jedna z pierwszych wizyt polskiego ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua jako urzędującego przewodniczącego OBWE odbędzie się na Ukrainie.
Źródło

Podczas wizyty na Ukrainie w dniach 4-6 stycznia wysoki przedstawiciel UE Josep Borrell omówi z ministrem spraw zagranicznych Dmytro Kułebą kwestię odstraszania Rosji m.in. poprzez surowe sankcje gospodarcze, promowanie pokojowego uregulowania opartego na poszanowaniu niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, realizacja projektów humanitarnych w Donbasie. Ponadto podkreśla się, że wizyta szefa dyplomacji europejskiej ma na celu zademonstrowanie poparcia państwa ukraińskiego przez UE na tle agresywnych działań Federacji Rosyjskiej. 5 stycznia Kułeba i Borrel odwiedzą linię demarkacyjną w obwodzie ługańskim, gdzie zapoznają się z aktualną sytuacją bezpieczeństwa w strefie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Będzie to pierwsza wizyta UE na wschodniej Ukrainie od początku rosyjskiej agresji.
Źródło

Białoruś
W sylwestra komendantura wojskowa w Bobrujsku zorganizowała imprezę, podczas której dzieci zostały przebrane w mundury wojskowe i otrzymały broń. W imprezie wzięły udział dzieci i młodzież z Bobrujskiego Ośrodka Dokształcania Dzieci i Młodzieży. "Uczniom zaprezentowano wzory umundurowania wojskowego, uzbrojenia, sprzętu wojskowego i specjalnego, a także zademonstrowano praktyczne wykorzystanie wojskowych jednostek dowodzenia w realizacji zadań celowych" - informuje białoruskie Ministerstwo Obrony Narodowej. Na zdjęciu dzieci z Bobrujska.
Źródło

Litwa
W 2021 roku Litwini wydali ponad 3 miliardy euro na zakup mieszkania, domu, i innych nieruchomości. To o miliard więcej niż w poprzednich latach. Mówi się, że ceny nieruchomości na Litwie wzrosły o jedną piątą, co jest spowodowane nie tylko wyższymi dochodami, wyższymi cenami materiałów budowlanych i niską podażą, ale także konkurencją. „Jeśli jeszcze przed pandemią średnia powierzchnia mieszkalna wynosiła około 45 metrów kwadratowych, w tym roku mieliśmy już 51 m kw. „To trend, którego nie widzieliśmy od początku zbierania statystyk” – powiedział Jokūbas Markevičius, główny ekonomista Wydziału Analiz Makroostrożnościowych Banku Litwy.
Źródło

Łotwa
W ubiegłym roku głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego Łotwy były rosyjskie służby specjalne, natomiast zainteresowanie chińskich służb specjalnych na Łotwie w tym samym okresie sektorami ważnymi dla łotewskiej gospodarki było mniejsze niż w poprzednich latach, poinformowała łotewska Służba Bezpieczeństwa Państwa (VDD). Spadek zainteresowania chińskich służb specjalnych wynika głównie z ograniczeń życia publicznego w kraju w związku z pandemią. Z kolei białoruskie służby specjalne kontynuowały gromadzenie informacji o stosunku społeczności białoruskiej mieszkającej na Łotwie do procesów politycznych i społecznych na Białorusi.
Źródło

Estonia
Pandemia koronawirusa, problemy z łańcuchem dostaw i inflacja cen znacznie utrudniły Estońskim Siłom Obronnym (EDF) terminową realizację zamówień. Na przykład zwielokrotniły się ceny dostaw z Azji. „Kiedy wcześniej mówiliśmy o terminach dostaw amunicji dużego kalibru, mówiliśmy o 12 miesiącach, a może 18 miesiącach. Liczba ta wzrosła teraz do dwóch lat” – powiedział dyrektor Centrum Inwestycji Obronnych Magnus-Valdemar Saar. Terminy dostaw wojskowych są długie – towary przychodzące dzisiaj zostały zamówione rok temu. Wiąże się to również ze znacznym wzrostem cen. „Wszystkie materiały stają się droższe. Pojawiają się problemy z dostępnością metalu. Kilka komponentów, które są produkowane w Azji – również problemy z dostępnością. Rynek transportowy jest bardzo skomplikowany. Ceny transportu z Azji wzrosły” – powiedział Saar. Warto przypomnieć, że Estonia wybrała niedawno południowokoreańskie armatohaubice K9, jako element swojej artylerii.
Źródło

Polecam:
Rosja liczy, że jej pogróżki doprowadzą do poważnych ustępstw Zachodu w sferze bezpieczeństwa europejskiego, istnieje jednak możliwość, że Władimir Putin podjął już decyzję o inwazji na Ukrainę, a kolejne fiaska rozmów prowadzonych z Białym Domem mają dostarczyć uzasadnienia do wywołania wojny - powiedział w rozmowie z PAP.PL politolog, ekspert w dziedzinie polityki i bezpieczeństwa Rosji oraz kierownik zespołu rosyjskiego Ośrodka Studiów Wschodnich Marek Menkiszak.
Rosjanie wejdą na Ukrainę? Ekspert wskazał możliwy termin akcji zbrojnej

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl
Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #geopolityka
TenodHanki - Ciekawostki ze Wschodu (393)

Rosja
Fiński minister spraw zagraniczny...

źródło: comment_1641227519nCnyiTHVJr1DmshZ61LbLq.jpg

Pobierz
  • 4
@szwelx: Ważne jest wiedzieć, że nie ma tutaj opcji "zero-jedynkowej". To co z naszego punktu widzenia wydaje się, że jest nie do przeskoczenia dla Rosji, w wizji Putina może być zupełnie innym rachunkiem. To jest właśnie ta pułapka, o której pisał na portalu niedawno nasz kolega. Zakładając, że Rosja ma za sobą (lub nie) Chiny, sytuacja jest podobna jak w przypadku Austro-Węgier i Niemiec latem 1914 roku. Należy obserwować sytuację i