Wpis z mikrobloga

Hej Miraski, mam pytanie, a na pewno znajdzie się ktoś kumaty w tych kwestiach.
Jako, że mieszkam na wsi i jakość powietrza, zwłaszcza zimą jest mocno wątpliwa postanowiłem zadbac trochę o swoje zdrowie i nabyć oczyszczacz powietrza (xiaomi 3h) co uwazam, za strzał w dziesiatke oraz nawilżacz powietrza (Xiaomi Mi Smart Humidifier UV-C ).
I o ile powietrze jest teraz w pokoju i domu czystsze wierząc wskaznikom (010-020 tego czegos) to wilgotnosc powietrza jest na poziomie 45% (chyba troche malo), z prostego wzgledu - nie korzystam z nawilzacza. Czemu?
Tu dochodzimy do sedna. Po wlaczeniu nawilzacza, wskaznik zanieczyszczenia powietrza gwaltownie rosnie (jest na poziomie 110 i wiecej), natomiast wczoraj zrobilem 'eksperyment', wylaczylem oczyszczacz, wlaczylem na 40 minut nawilzacz na maksa, po czym wylaczylem nawilzacz i wlaczylem oczyszczacz ktory zaczal wyć jak szalony i pokazywac wartosci 450-500).
Czy to normalne? Czy cos robie zle?
Urzadzenia stoja od siebie ok. 6metrow, w tym samym pokoju.
Czy da sie miec w pokoju wilgotnosc np.55% i czyste powietrze?
Prosze o porady.
#pytanie #kiciochpyta #xiaomi #oczyszczaczpowietrza #nawilzaczpowietrza #powietrze
  • 12
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@MrDigBick: po pierwsze to bym nie ufał do końca temu czujnikowi wilgotności od Xiaomi - u mnie zawsze pokazuje 55 cokolwiek by się nie działo xD po drugie może ten nawilżacz za dużo pary generuje - to jakiś parowy? Może powinieneś go, bez względu na typ, delikatniej ustawić?

No i ostatnia opcja - może miałeś pecha że tak się zbiegło zanieczyszczenie z uruchomieniem nawilżacza - 6m to naprawdę dużo. Trzeba to
@powaznyczlowiek: To "ultradzwiekowy antybakteryjny nawilzacz".
Wiesz, tylko sek w tym, ze jak go nawet ustawie na najdelikatniejszy tryb, to oczyszczacz po paru minutach to wyczuwa i zaczyna pokazywac zwiekszone "PM2,5 – aerozole atmosferyczne (pył zawieszony)" co sie rowna temu, za zaczyna glosniej i bardziej mielic powietrze.
Moje pytanie jest bardziej o kwestie fizyki(?) czy fakt ze sa generowane czasteczki wody (?) do powietrza jest rownoznaczne ze oczyszczacz je traktuje jako zanieczyszczenie?
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@MrDigBick: no tak - ten czujnik faktycznie działa w ten sposób, że strzela wiązką lasera i sprawdza ile światła przeszło więc drobinki wody (a ultradźwiękowe nawilżacze wzbijają też dużo więcej w powietrze - używasz odkamienionej wody?) spowodują takie coś - no tylko kurde nie na 6m odległości

Ostatecznie jako workarround możesz zaprogramować Xiaomi żeby się nie wzbudzal w godzinach w których uruchamiasz nawilżacz
@MrDigBick: ultradźwięki 'rozbijają' wodę na różnej wielkości kropelki. Dlatego czujnik 'wariuje'. Nawilżacze ultradźwiękowe są uznawane za niezdrowe. Bezpieczne są ewaporacyjne, w których zachodzi proces naturalnego odparowywania wody do otoczenia, bez podgrzewania. Xiaomi ma dwa takie urządzenia - Smart Evaporative Humidifer 1 i 2.
@powaznyczlowiek: @asd1asd: O widzicie, to juz jest garsc informacji, za ktore dziekuje :) Uzywam zwyklej wody. Gdyby czlowiek wiedzial wczesniej, to bym pewnie doplacil i kupil ewaporacyjny.
Mija 35 minut testu, nawilzacz sobie chodzi na najmniejszych obrotach. Wilgotnosc wg. nawilzacza spadla z 43% na 42% (XDD) , wg oczyszczacza wzrosla z 45% na 50% , natomiast jakosc powietrza spadla z 013 na 076.
I troche zglupialem w tym wszystkim :D
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@MrDigBick: no to ewidentnie coś jest zdupczone ( ͡° ͜ʖ ͡°) ja bym jeszcze spróbował użyć najprostszego nawilżacza na świecie czyli mokrego wyzetego ręcznika na kaloryfer albo na suszarkę w pokoju i jak przy tym nie wzrośnie zanieczyszczenie (a na 90% nie wzrośnie) to będziesz miał potwierdzenie, że ten nawilżacz za dużo wzbija w powietrze
@MrDigBick: tak jak mówi @asd1asd: problem jest z wodą. Do ultradźwiękowych trzeba stosować tylko destylowaną. Inaczej cały kamień z wody trafia w powietrze, po jakimś czasie wszędzie w mieszkaniu jest biały osad z pyłu z kamienia. Normalnie na meblach będziesz to widział i dosłownie wszędzie.Ten pył prawdopodobnie wykrył oczyszczacz - i prawidłowo bo to niezdrowe jest, sam sobie zapyliłeś mieszkanie.
Znajomi mieli ultradźwiękowy, lali zwykłą wodę i właśnie mieli problem