Wpis z mikrobloga

Dzień dobry mirabele i mircy. Potrzebuję podbudowania i atencji(moze być negatywna, byle tyczyła obrazu). Maluję portret na zamówienie od kilku miesięcy. Męczę go i męczę, ciągle mi coś nie pasuje. Nie miałam wyznaczonego terminu, więc robota rozłazi się jak glut na ścianie. Problemem są dla mnie dłonie modelki, ale jakby ktoś dorżnąl mnie merytoryczną krytyką całości, to przyjmę na klatę, niczym parujacego klocka. Muszę mieć jakiegoś kopniaka w tylek, żeby się zebrać do pracy. Chcę wpisać datę ukończenia 2021. Straszna poruta, że to tak długo trwa.

#chwalesie #tworczoscwlasna #malarstwo #portret #sztuka
Onkosfera - Dzień dobry mirabele i mircy. Potrzebuję podbudowania i atencji(moze być ...

źródło: comment_1640789976AWogOgHnBKgsSxpT2UzlRs.jpg

Pobierz
  • 31
  • Odpowiedz
@Onkosfera: Jak dla mnie -czyli laika jeśli chodzi o malowanie- portret jest piękny i wygląda bardzo naturalnie ʕʔ Nie widze w dłoniach niczego co mogłabym uznać za wpadkę.
  • Odpowiedz
Nie potrafisz malować. Nie wiem, kto ci kiedyś powiedział (babcia? ciocia?), że „ojej jak ślicznie rysujesz!” ale to NIE JEST portret a zwykle bohomazy. No chyba, że obraz przedstawia ciocię, to spoko. Będzie zadowolona na pewno.
  • Odpowiedz
@cytmirka: Ludzie lubią, jeśli malować ich dłonie w sposób schematyczny, delikatny i opływowy. Absolutnie niedopuszczalne jest (zwłaszcza dla kobiet) podkreślanie wieku i ich wyniszczenia. Obawiam się, że tutaj wyszło mi odwrotnie. Łapy sekate i pokrzywione. Ciągle dłubię i wychodzi coraz gorzej
  • Odpowiedz
@Onkosfera one mogą wyglądać dziwnie bo używasz czarnego i białego do światła. Nie przejmuj się, to taki podstawowy błąd co wiele ludzi popełnia na początku. Do cieni fajnie działa fioletowy i niebieski, a jaśniejsze kolory lepiej robić żółtym (tak na początek). Przestudiuj sobie na insta czy w Googlach portrety i zobacz jakie kolory są wykorzystywane, jak nie jesteś pewna jak je wymieszać to w necie są stronki które pokazują jak wymieszać dany
  • Odpowiedz
@Onkosfera: Twój obraz, ty tak go widzisz i nikomu nic do tego.

Wraz ze zmianami twojego stylu będą się zmieniały też portrety.

Jak rozumiem ten portret to chwila z życia osoby w danym czasie i miejscu. Może faktycznie tak to wyglądało.
  • Odpowiedz
@Onkosfera: modelka ma trochę za szerokie ramiona, pasowałyby bardziej facetowi. Ciemniejsze plamy koloru, zwłaszcza przy ustach, w niezamierzony pewnie sposób sprawiają wrażenie siniaków. Jest też coś nienaturalnego w układzie głowy i szyi - szyja wydaje się być pokazana całkiem z boku, ale głowa jest skręcona, przez co wydaje się sztucznie nasadzona na tą szyję. Szyja jest też trochę za długa i za masywna. Dłonie są malowane za ciemnymi barwami. Wyglądają jak
  • Odpowiedz
@Symmachus: Lubię czern i biel w tradycyjnym malarstwie, zawsze pozwalam, żeby weglowy szkic wychodził spod farb, jeśli zaś chodzi o biel, to rzeczywiście trochę próbowałam "wyrzeźbić" strukturę tych dłoni, gdy wyschnie pokryję to ciemniejszym laserunkiem i może jeszcze przetrę punkty światła.
Wlasnie nienawidzę robić szkiców i prób poza płótnem, wiem że to jest przydatne i pożyteczne, ale cholera...unikam...
  • Odpowiedz
Za pomocą innego ocieniowania zlikwiduj "psią wargę" (czy tam "zajęczą", wszystko jedno) pod nosem. Takich rzeczy, nawet jeśli istotnie są tak charakterystyczne w rzeczywistości, w tym wypadku raczej nie ma sensu eksponować, przynajmniej tak nachalnie. Ogólnie, dodaj trochę kobiecości, bo twoje odzwierciedlenie modelki, nawet jeśli ta jest już w kwiecie wieku, wygląda trochę jak porucznik Gruber w peruce. Liść sprawia wrażenie doklejonego na siłę, posiada zafałszowaną głębię, perspektywę i nie sprawia wrażenie
  • Odpowiedz
@Onkosfera: tak jak wyżej było powiedziane, za dużo czarnego w cieniach i za dużo bieli w jasnościach przez co kolory są mocno monochromatyczne. Co do dłoni to spójrz jak wymiatacze to robili, np. Zorn lub Sargent, gdzie kontrast jest mocno niski i w cieniach używają mocno nasyconych kolorów żeby sprawić wrażenie czerni, w ten sposób nie przyciągasz do nich uwagi, są gdzieś obok, sprawiaja estetyczne wrażenie ale nie są mega istotne.
trisek - @Onkosfera: tak jak wyżej było powiedziane, za dużo czarnego w cieniach i za...

źródło: comment_1640795636dHR7qlYfE786Q0ai0FpkRx.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Onkosfera widać że męczyłaś te dłonie. Są zbyt dosłowne i obrysowane przez co. Kompletnie odwracają uwagę od modelki i są jakby z innego obrazu. Na twarzy brakuje trochę cieni no pod łukami brwiowymi i się wydaje trochę płaska. Przez zaznaczony bodbrudek nie Wim czy Ci się broda nie kopnela teoche. Po. Prostu przydałoby się złagodzić pewne rzeczy. Dobra podpowiedź dał @trisek i ta podmalowka w Photoshopie powinna być inspiracja :D
  • Odpowiedz
@Periplanomeno_Asteri: Ten konkretny, malowany przeze mnie portret nie musi mieć glebokiego przeslania ani zadawac pytań. Jego celem jest ładne przedstawienie kobiety, bez podkreślenia jej wieku (nie jest już młódka), raczej z zaznaczeniem atutów wyglądu. Ma być do powieszenia na salonach, poprawny i cieszący oko. Prawdopodobnie przekłamania na plus będą przyjęte z aprobatą, w przeciwieństwie do hiperrealistycznego podkreślania aspektów fizycznych(tak mi przynajmniej podpowiada doświadczenie)
Nie mam możliwości malowania z natury, dlatego robię
  • Odpowiedz