Wpis z mikrobloga

Witam wszystkich miłośników wolności i własności (nie kolektywnej abstrakcji #pdk), zainteresowałem się trochę tematem i chciałbym bardziej zgłębić myśl austriacką bo same piosenki Kelthuza mi już nie wystarczą. xD I mam takie pytanie, brać się od razu za Ludzkie Działanie czy raczej słaby pomysł? Podstawową wiedzę ekonomiczną posiadam wydaje mi się, ale niektórzy mówią że to dość trudna książka dla laika i niektórzy mogą nie ogarnąć. Jeśli odradzacie to co polecilibyście w zamian na początek? Jak coś to właśnie chciałbym poczytać o ekonomii w kontekście ludzkiej natury i potrzeby wolności. Czy lepiej by mi było w takim razie zacząć od Rothbarda i (jak mniemam) bardziej polityczno-filozoficznego podejścia do tematu?

#austriackaszkolaekonomii #libertarianizm #ekonomia #cenzomises ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Naczelny_Cenzopapista - Witam wszystkich miłośników wolności i własności (nie kolekty...

źródło: comment_1640723242KUew7VpemmxMMqYvjk3W1h.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
@Naczelny_Cenzopapista: Zależy na jakim poziomie jesteś, ale zaczynanie od Ludzkiego Działania to moim zdaniem przesada (zanudzi cię początek o metodologii i założeniach prakseologii). Na początek to raczej "Ekonomia w jednej lekcji" Hazlitta, potem jakieś Bastiaty, potem Hayek i dopiero na końcu Mises.

Był kiedyś taki filmik Kelthuza nawet - "Jak wybrałem wolność" gdzie w heheszkowy sposób w stylu wyznań anonimowego alkoholika opowiada o poszczególnych lekturach, ale niestety usunął razem z masą
  • Odpowiedz
@Naczelny_Cenzopapista: Tak na prawdę, to zależy do czego ma służyć zdobyta wiedza. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Von Mises napisał kilka ciekawych pozycji popularyzatorskich, tj.: Biurokracja, Planowany chaos, Mentalność antykapitalistyczna, Ekonomia i polityka (to ostatnie to właściwie zbiór opracowanych wykładów).

W podobnym stylu może ciebie zainteresuje Ekonomia w jednej lekcji oraz Inflacja - wróg publiczny nr 1 H. Hazlitta oraz Co widać i czego nie
  • Odpowiedz
zanudzi cię początek o metodologii i założeniach prakseologii

@PfefferWerfer: No nie wiem, nie wiem, ja właśnie bym chętnie poczytał oryginalne wywody Misesa na ten temat gdyż ciężko mi zrozumieć jego dedukcyjne podejście do prakseologii, jak dla mnie to zdecydowanie nauka empiryczna.
Bardziej boję się że jakieś specjalistyczne pojęcia tam będą których rozumieć nie będę.

ale niestety usunął razem z masą kontentu przy kolejnej banicji kanału ( ͡° ʖ̯ ͡
Naczelny_Cenzopapista - > zanudzi cię początek o metodologii i założeniach prakseolog...

źródło: comment_1640726296gyMofMdaKEvFgpsYykjtEx.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz