Wpis z mikrobloga

Cześć, może mi ktoś pomoże bo powoli zaczynam wariować a moja wiedza z zakresu #ogrzewanie pelletem jest zerowa.
Kupiłem w tym roku piec na #pellet i jak temperatury były wyższe to jeszcze wszystko zdawało się działać ok ale teraz jak temperatury dochodzą do -10 i niżej to się człowiek zaczął zastanawiać.

Mam sterownik pokojowy, ustawiłem sobie temp. 22 stopnie to przez cały dzień nie doszedł do tej temperatury, 21.8 to maks - dogrzewa baaaaaaaaaaardzo długo.

Temperatura zadana pieca 70 stopni
Nadmuch 62%
Histereza 5 stopni
~140m2
Ocieplenie wełna ~20cm

Popiół jak widać na zdjęciach - część faktury mąki, a część zbrylona
We wszystkich komorach zbiera się sadza - i to od początku, nie tak, że jakoś ostatnio.
Pellet to barlinek 6mm.

Wcześniej na nadmuchu 45% był czarny dym więc dałem większą moc, jest teraz biały ale syf w komorach spalania i tak się tworzy...

Godzinę temu zmieniłem temperaturę na 23 stopnie to przez ten czas temperatura w pokoju wzrosła o 0.2 :/
W tym momencie dziennie idą jakieś 3 worki x15kg

Jakieś pomysły, rady, propozycje bo już sam nie wiem co mam tu zmieniać czy nadmuch czy temperaturę czy cholera go wie co jeszcze.

Jakieś pomysły, propozycje, porady ?

#ogrzewanie #sezongrzewczy #zapytanie #kociochpyta #pellet
n0xx - Cześć, może mi ktoś pomoże bo powoli zaczynam wariować a moja wiedza z zakresu...

źródło: comment_1640627293n2FpjtBfoT4Fxu0IR2xuBR.jpg

Pobierz
  • 25
@n0xx: kocioł jest już brudny. Wyczysc go.
Czyscisz go jak jest napisane w dtrce?

wiemy że masz ustawione na kotle 70 stopni a jaka temperatura wychodzi z kotla.
Jaki rodzaj ogrzewania? Grzejniki czy podłogowa?
Jaka temperatura spalin?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@n0xx: Może pellet jakiś mało kaloryczny, na którym biegu pompa Ci działa? Te zbrylone części to tak jak w ekogroszku za dużo powietrza
@n0xx: kolego piec na pellet opanowałem w miarę po pierwszym sezonie. Jest tam tyle ustawiania że głowa mała. Ale to pewnie zależy od pieca i sterownika ja mam Tekla ze sterownikiem Igneo Touch.

Mi piec dochodzi do temperatury ok 80-85 stopni. Kotły na pellet mają niestety najwyższą sprawność gdy chodzą blisko mocy maksymalnej. Może masz za niską temperaturę ustawioną na piecu?

Czy temperatura puszczona na obieg (np. grzejniki) jest stała? czy
@Silikon: @ozyrus: @badyl: Na wstępie, dzięki wszystkim za zainteresowanie.

@Silikon: Mam kaloryfery z elektronicznym regulatorem temperatury.
@ozyrus: Pellet chyba najlepszy z możliwych do zamówienia więc raczej nie żadna lipa jeżeli chodzi o jakość.

Może masz za niską temperaturę ustawioną na piecu?


@badyl: Już sam nie wiem szczerze mówiąc dlatego szukam informacji co i jak mają inni poustawiane.
Czujnik temperatury zewnętrznej mam ale teraz i tak ustawiłem
n0xx - @Silikon: @ozyrus: @badyl: Na wstępie, dzięki wszystkim za zainteresowanie.

...

źródło: comment_1640630993oODGBBYdtkY3oI5hv29o50.jpg

Pobierz
@n0xx: nienagrzejech pomieszczenia grzejnikami które mają 45 stopni jak na dworze jest -10 stopni
Kocioł masz do wyczyszczenia. Temperatura spalin powinna oscylować w granicach 120 stopni
@Silikon: Co do mieszacza temperatura maksymalna jaką mogę ustawić to 50 stopni, producent powiedział, że jeżeli mam podwyższać to o stopień - aktualnie jest 47

Czym może być spowodowana tak wysoka temperatura spalin skoro piszesz, że powinna oscylować przy 120 a u mnie jest ponad 160 ?
@n0xx: mam wrażenie że w sterowniki masz ustawiony rodzaj ogrzewania jako podlogowe. poznać to można po tym że wtedy maksymalna temperatura ogrzewania to właśnie 50 stopni.
Musisz w menu patrzeć czy nie można zmienić rodzaju ogrzewania na grzejniki. Wtedy temperatua na mieszaczu powinna dać się regulować nawet do 80 stopni
@Silikon: Serwisant powiedział, żeby czyścić raz na tydzień i tak robię. Jutro wyczyszczę go najdokładniej jak się da włącznie z kominem.

Sprawdzę te ustawienia ogrzewania, może faktycznie jest ustawione podłogowe.