Wpis z mikrobloga

Cześć, może mi ktoś pomoże bo powoli zaczynam wariować a moja wiedza z zakresu #ogrzewanie pelletem jest zerowa.
Kupiłem w tym roku piec na #pellet i jak temperatury były wyższe to jeszcze wszystko zdawało się działać ok ale teraz jak temperatury dochodzą do -10 i niżej to się człowiek zaczął zastanawiać.

Mam sterownik pokojowy, ustawiłem sobie temp. 22 stopnie to przez cały dzień nie doszedł do tej temperatury, 21.8 to maks - dogrzewa baaaaaaaaaaardzo długo.

Temperatura zadana pieca 70 stopni
Nadmuch 62%
Histereza 5 stopni
~140m2
Ocieplenie wełna ~20cm

Popiół jak widać na zdjęciach - część faktury mąki, a część zbrylona
We wszystkich komorach zbiera się sadza - i to od początku, nie tak, że jakoś ostatnio.
Pellet to barlinek 6mm.

Wcześniej na nadmuchu 45% był czarny dym więc dałem większą moc, jest teraz biały ale syf w komorach spalania i tak się tworzy...

Godzinę temu zmieniłem temperaturę na 23 stopnie to przez ten czas temperatura w pokoju wzrosła o 0.2 :/
W tym momencie dziennie idą jakieś 3 worki x15kg

Jakieś pomysły, rady, propozycje bo już sam nie wiem co mam tu zmieniać czy nadmuch czy temperaturę czy cholera go wie co jeszcze.

Jakieś pomysły, propozycje, porady ?

#ogrzewanie #sezongrzewczy #zapytanie #kociochpyta #pellet
n0xx - Cześć, może mi ktoś pomoże bo powoli zaczynam wariować a moja wiedza z zakresu...

źródło: comment_1640627293n2FpjtBfoT4Fxu0IR2xuBR.jpg

Pobierz
  • 25
  • Odpowiedz
@Domino844: A ja głupi z drzwiami od tarasu #!$%@? na oścież cały dzień siedzę i się zastanawiam czemu mi zimno .. Może już się w tym wątku nie udzielaj ? ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@n0xx: kocioł jest już brudny. Wyczysc go.
Czyscisz go jak jest napisane w dtrce?

wiemy że masz ustawione na kotle 70 stopni a jaka temperatura wychodzi z kotla.
Jaki rodzaj ogrzewania? Grzejniki czy podłogowa?
Jaka temperatura spalin?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@n0xx: Może pellet jakiś mało kaloryczny, na którym biegu pompa Ci działa? Te zbrylone części to tak jak w ekogroszku za dużo powietrza
  • Odpowiedz
@n0xx: kolego piec na pellet opanowałem w miarę po pierwszym sezonie. Jest tam tyle ustawiania że głowa mała. Ale to pewnie zależy od pieca i sterownika ja mam Tekla ze sterownikiem Igneo Touch.

Mi piec dochodzi do temperatury ok 80-85 stopni. Kotły na pellet mają niestety najwyższą sprawność gdy chodzą blisko mocy maksymalnej. Może masz za niską temperaturę ustawioną na piecu?

Czy temperatura puszczona na obieg (np. grzejniki) jest stała? czy masz czujnik tem. zewnętrzny, czy automat to reguluje? Może tu jest przyczyna. Masz 16kw przy 140 m2 więc masz i tak pewnie kocioł przewymiarowany, że powinien spokojnie dać radę. Chyba że ciepło ucieka Ci
  • Odpowiedz
@n0xx: nienagrzejech pomieszczenia grzejnikami które mają 45 stopni jak na dworze jest -10 stopni
Kocioł masz do wyczyszczenia. Temperatura spalin powinna oscylować w granicach 120 stopni
  • Odpowiedz
@Silikon: Co do mieszacza temperatura maksymalna jaką mogę ustawić to 50 stopni, producent powiedział, że jeżeli mam podwyższać to o stopień - aktualnie jest 47

Czym może być spowodowana tak wysoka temperatura spalin skoro piszesz, że powinna oscylować przy 120 a u mnie jest ponad 160 ?
  • Odpowiedz
@n0xx: temperatura spalin jest związana z brudem w kotle
Napisałem wyżej kiedy ostatnio czysciles kocioł?
W dokumentacji na pewno masz napisane co ile kocioł czyscic.
  • Odpowiedz
@n0xx: mam wrażenie że w sterowniki masz ustawiony rodzaj ogrzewania jako podlogowe. poznać to można po tym że wtedy maksymalna temperatura ogrzewania to właśnie 50 stopni.
Musisz w menu patrzeć czy nie można zmienić rodzaju ogrzewania na grzejniki. Wtedy temperatua na mieszaczu powinna dać się regulować nawet do 80 stopni
  • Odpowiedz
@Silikon: Serwisant powiedział, żeby czyścić raz na tydzień i tak robię. Jutro wyczyszczę go najdokładniej jak się da włącznie z kominem.

Sprawdzę te ustawienia ogrzewania, może faktycznie jest ustawione podłogowe.
  • Odpowiedz