Wpis z mikrobloga

Badam sobie grunt pod wzięcie kredytu hipotecznego (wiem, że czas jest do dupy, ale okazja jest super) i na stronie BIK.pl napisali:

Porada: Pamiętaj, że wnioski o ten sam rodzaj kredytu (np. kredyt gotówkowy) złożone w krótkim czasie (do 14 dni) są traktowane jako jedno zapytanie kredytowe. Przy poszukiwaniu kredytu możesz więc porównać oferty bez obniżania swojej oceny punktowej BIK.


A czytając artykuły często czytam, żeby nie latać od banku do banku, bo każde zapytanie obniża ocenę. Na zdrowy rozsądek bardziej ufam systemowi, który jest podstawą oceniania zdolności kredytowej, ale może coś źle rozumiem?
#kredyt #pytanie #pytaniedoeksperta #bik
  • 5
A czytając artykuły często czytam, żeby nie latać od banku do banku, bo każde zapytanie obniża ocenę. Na zdrowy rozsądek bardziej ufam systemowi, który jest podstawą oceniania zdolności kredytowej, ale może coś źle rozumiem?


@quercy: Ten system nie jest podstawą oceniania zdolności kredytowej.

Każdy bank samodzielnie dokonuje oceny zdolności kredytowej w oparciu o wiele parametrów. Dane z BIK są jednym z nich, jednak nie są kluczowe.

Brak historii kredytowej nie jest
@marcpol: Okej, a jeżeli bank zaakceptuje wniosek o pożyczkę (zwykłą, konsumencką) i będę miał ofertę gotową, to czy w tej chwili mogę wstrzymać się z podpisaniem go i złożyć wniosek w innym banku, żeby sprawdzić czy dostanę ten sam kredyt na lepszych warunkach?
@marcpol: Okej, a jeżeli bank zaakceptuje wniosek o pożyczkę (zwykłą, konsumencką) i będę miał ofertę gotową, to czy w tej chwili mogę wstrzymać się z podpisaniem go i złożyć wniosek w innym banku, żeby sprawdzić czy dostanę ten sam kredyt na lepszych warunkach?


@quercy: Tak, jednak występuje okres ważności decyzji, zależny od konkretnego banku.