Wpis z mikrobloga

  • 3010
Na żadnym publicznym kanale w telewizji zero informacji o starcie. Mało kto w ogóle wie, że coś takiego miało miejsce, a przygotowania trwały prawie dwie dekady. Gdzie nie przełączę, to albo jakieś msze albo śpiewanie kolęd. Smutne to.

#nasa #jameswebb #esa #astronomia #jwst
  • 139
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@C8H18: dążenie do odpowiedzi na pytanie, jak to się wszystko zaczęło, faktycznie może być dla wielu bez znaczenia, a szczególnie dla religijnych ignorantów
  • Odpowiedz
@Greensy: Przecież Niemcy dają nam dofinansowania na projekty które realizują niemieckie firmy, albo kupuje się niemiecki sprzęt. Kasa do nich wraca i się rozwijają, efektem ubocznym jest gadanie o wspaniałej unii i usuwanie polskich konkurencyjnych firm.
  • Odpowiedz
@karski: chyba nie zrozumiałeś mnie do końca. Miałem na myśli, że przy ogromie nieskończoności wszechświata jest to bez znaczenia (to, że tak mało się tym interesuje). Osobiście tak jak każdy, kto jest tym zainteresowany, dowiedziałem się tego ze źródeł innych niż tv i oczywiście też uważam, że takie wydarzenia powinny być szeroko promowane.

Edit: dobra, chyba ja nie zrozumiałem twojej odpowiedzi ( ͡° ͜ʖ ͡°) Niemniej,
  • Odpowiedz
  • 1
@m0rgi dodatkowo typowy Janusz w święta, gdy zobaczy jakiś start teleskopu powie meh i przełączy na inny kanał, przecież nie będzie marnował 2-3h na coś co go kompletnie nie interesuje xD

Rozumiem zachęcić Polaków do nauki, ale to co op pisze to wręcz ich zniechęca. Swoją drogą jaki to ma obecnie wpływ na zwykłą osobę? Znikomy. Trzeba ludziom pokazać jakie korzyści płyną z tego w przyszłości, a i tak większości osób
  • Odpowiedz
@C8H18: Ludzkość jako odkrywcy, szukanie odpowiedzi na trudne pytania, poruszanie sfer filozoficznych. To mnie najbardziej jara w celu tego teleskopu, a nie sama strona techniczna.
  • Odpowiedz
  • 1
@karski tvp na pewno zainteresuje sporo osób 3 godzinnym startem satelity w jedno z największych świat w naszym kraju. Dla garstki takich osób jak Ty to się po prostu nie opłaca, bo i tak byście oglądali ten start na kanale od NASA na yt, czy u innych ludzi pasjonujących się tym tematem.

Jedyne zastrzeżenie jakie można mieć to telewizji to to, że nie próbują zachęcić ludzi do nauki, ale tak jest
  • Odpowiedz
@Tratak: Nie zainteresuje, bo osoby pracujące w TVP są świadome, kim są ich odbiorcy i wiedzą, że nie można się po nich wiele spodziewać. Właśnie ten wpis to zastrzeżenie, że w tym kraju nie popularyzuje się nauki. Nie informuje się obywateli, co tak naprawdę się dzisiaj wydarzyło, jaki to ma cel, ile trwały prace nad tym, ile to kosztowało. Dopisałem "smutne to", bo faktycznie jest to smutna rzeczywistość. Była bardzo
  • Odpowiedz
@karoxlina: Wystrzelono dzisiaj Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, którego budowa rozpoczęła się w latach 2007. Różni się od teleskopu Hubble tym, że będzie widział kosmos w podczerwieni i pozwoli mu to dostrzec jak formowały się pierwsze galaktyki i ogólnie jak formował się Wszechświat na przestrzeni miliardów lat. To tak w skrócie. Będzie mógł też dokładniej badać skład atmosfery odkrytych planet, więc naukowcy z większą dokładnością ocenią prawdopodobieństwo istnienia życia we Wszechświecie.
  • Odpowiedz
Znikomy. Trzeba ludziom pokazać jakie korzyści płyną z tego w przyszłości, a i tak większości osób długofalowe korzyści nie interesują tylko te natychmiastowe.


@Tratak: Jestem debilem, jaki zysk długofalowy płynie dla nas z Webba?
  • Odpowiedz