Wpis z mikrobloga

@UFC_Jest_W_Dupie: jak jesteś na ryczałcie, nie ma dla Ciebie tematu, a coś mi się wydaje że jesteś.

Jak nie to: w 2021 kupiłeś za 1.5 mln, sprzedałeś za 1 mln. rem.0.5mln
w 2022 kupiłeś 1.5mln, sprzedałeś 2 mln, rem. 0, - dochodowy od 0.5 mln, zdrowotna od 1 mln
...w bardzo dużym uproszczeniu
w 2022 kupiłeś 1.5mln, sprzedałeś 2 mln, rem. 0, - dochodowy od 0.5 mln, zdrowotna od 1 mln


@kuncfot: jak kupiłeś za 1,5mln i masz to na koniec roku w remanencie to masz zus od 1,5mln liczony

@UFC_Jest_W_Dupie: składka zusowska jest liczona na koniec roku
i jak masz coś kupionego za 1mln i masz to w majątku firmy (czyli wykazujesz w remanencie) na koniec roku
to od tego płacisz składkę
@kuncfot: @UFC_Jest_W_Dupie: jak kupisz za milion i sprzedaż za milion to podatku dochodowego nie zapłacisz, ale składkę zus liczysz od towaru za milion co go masz na magazynie w firmie i płacisz w chuuuuuuuuu
dziękuję pan vateusz i reszta pisowskiej bandy
@notdot: czyli mam towaru za milion złotych i od tego co roku płacę 4,5% składki zdrowotnej?
czy powiedzmy teraz mam 100 000 zł to płacę 4500 zł podatku, za rok mam 200 000 zł to płacę 9000 zł podatku czy 4500 zł bo uwzględniamy poprzedni rok?
@UFC_Jest_W_Dupie: nie
mieszasz podatek dochodowy i składkę zdrowotną
a to są dwie różne rzeczy

poza tym chodzi o to co masz na koniec roku czy innego okresu w którym sporządzasz remanent
masz towaru za milion na koniec roku - płacisz od tego 4,5% składki zdrowotnej
koniec dyskusji o składce zdrowotnej

a teraz osobno podatek dochodowy
który z definicji jest liczony od dochodu, a żeby dochód powstał musi być przychód i koszt
@notdot: ale mi z tym 4500 zł podatku to chodziło składkę zdrowotną
czyli jak mam co roku towaru za 100k nawet jak to będzie ten sam towar to co roku płacę od niego 4500 zł składki zdrowotnej dodatkowo?
czy powiedzmy teraz mam 100 000 zł to płacę 4500 zł podatku, za rok mam 200 000 zł to płacę 9000 zł podatku czy 4500 zł bo uwzględniamy poprzedni rok?


@UFC_Jest_W_Dupie: a przez cały rok cały czas tylko kupowałeś towar i nic nie sprzedawałeś?
no to liczysz to co masz na koniec roku
miałeś w następnym roku 100tys w towarze to od tego 4,5% składki
jak w nastepnym masz 200tys to
czyli jak mam co roku towaru za 100k nawet jak to będzie ten sam towar to co roku płacę od niego 4500 zł składki zdrowotnej dodatkowo?


@UFC_Jest_W_Dupie: tak, w sensie nie "dodatkowo" tylko należna składka zdrowotna liczona od tego co masz
masz 100k to cyk 4,9% z tych 100k, za rok masz te same 100k - cyk 4,9%, masz za rok 200k - znów 4,9% tylko z 200k
nie ma tu
@UFC_Jest_W_Dupie: i to jest właśnie polski wał, bo ten towar za chwilę możesz sprzedać, albo ten towar zalega ci w magazynie i się nic a nic nie zmienił a zus płacisz od tego, tak jakbyś zyskał na tym
@UFC_Jest_W_Dupie: Towar, który masz na magazynie na koniec roku będzie kosztem podatkowym w różnicy kolejnego remanentu jako korekta "na plus" przeszłych wydatków, które nie stanowiły wcześniej kosztu. Nowa składka zdr jest liczona "kasowo" i nie uwzględnia remanentu, a zmiana sposobu liczenia spowoduje, że wydatki na zakup towaru kupionego w 2021 nigdy nie pomniejszą przychodów (bo dla pit jest to robione remanentem).
Zdr będzie więc wyliczone jakbyś zarabiał na sprzedaży towaru, który
@MQs: czyli jak mam towaru co roku po 100k i powiedzmy on sobie leży to co roku płacę od tego 4,5% składki zdrowotnej? XDDD
bo jak mam co roku towaru za 100k co leży to od niego podatku nie płace, bo wartość remanentu co roku jest taka sama
@Meskie-SpodniePL: a skąd to info?
@UFC_Jest_W_Dupie: Jak masz co roku równe stany to tego nie zauważysz, bo korekty stanów się będą nakładać i zawsze będzie zostawał wydatek bez kosztu (do zamknięcia działalności). Najgorzej jak masz nienaturalnie wysoki remanent w tym roku i będziesz wyprzedawał towar w następnym bez kolejnych zakupów.

Ps. Nie dotyczy to pełnej księgowości, gdzie koszty zakupu są liczone na bieżąco (przy sprzedaży).
@Meskie-SpodniePL: no jak zwykły dochodowy to nadal rozumiem, ale w Polsce nic mnie nie zdziwi
@MQs: czyli można to traktować jako zwykły dochodowy? remanent na koniec roku, porównujemy z rokiem poprzednim i od tego podatek płacimy, ewentualnie zwrot jak będzie stan mniejszy
@UFC_Jest_W_Dupie: W określonych warunkach można. Nie ze względu na to że remanent coś wyrównuje, tylko pod warunkiem, że korekta jest minimalna (wydatki zbliżone do kosztów). Mała zmiana stanów (lub wzrost) na koniec 2022 to tylko wyznacznik tego, że jeszcze się na tym nie straciło.

Problemem jest jedynie początkowe pominięcie wydatków z 2021 roku, co może mieć drastycznie różne skutki. Przy równomiernych zakupach i sprzedaży te pominięte koszty się schowają, bo
@UFC_Jest_W_Dupie: Z artykulu na rp wynikalo ze dla celow podatku dochodowego uwzgledniasz remanent natomiast dla skladki zdrowotnej juz nie. Problem widac na przelomie roku kiedy np na koniec roku 2021 masz na magazynie towar za 2 mln zl i sprzedasz go w 2022 np za 3 mln zł. Dla PIT masz dochodowy od 3-2= 1 mln natomiast dla celow skladki zdrowotnej bedzie liczone od kwoty 3 mln zł :) Dla mnie