Wpis z mikrobloga

dzis widze slonce pierwszy raz od dwoch miesiecy. pewnie #fotowoltaika kalkuluje sie jak jeszcze nigdy. nawet niemcy wrocili na razie do wegla tylko u nas taki nacisk piatej kolumny i to przy gorszym klimacie.
  • 18
@Sune: Ile kWp trzeba mieć zainstalowane by w dzień jak dziś mieć z 12kWh dziennie? Zakładam, że instaluję z optymalizacją nachylenia na zimę, a nie na lato (nie jestem i nie będę prosumentem).
@Sune: Masz dziennie produkcję rzędu niemal 2kWh (średnio) z 4kWp, czyli trzeba z 6x tyle na 12kWh. Czyli wychodzi jakieś 6*4=24kWp, może mniej - przy optymalizacji ustawienia do zimy. No i magazyn. (Koszta instalacji to inny temat, chodziło mi o oszacowanie wielkości wystarczającej do produkcji).
@bialy100k: Jak ostro idziemy w stronę uniezależnienia się od sieci to chyba warto już pomyśleć o trakerze, o ile ktoś ma miejsce. W zasadzie wtedy mamy maksymalne możliwe uzyski, a dodatkowo opady śniegu nie są bardzo problematyczne. W nocy można traker ustawić pionowo i śnieg nie napada, a nawet jak napada to łatwy dostęp.
liczy się średnio miesięcznie. Grudzień i Styczeń to ok 10-15Wh/kWp.


@zibizz1: Czyli w ciągu 22 dni grudnia przy instalacji 4kWp powinien mieć maksymalnie: 22*4*15=1320Wh. A ma 3961Wh czyli ponad trzykrotnie więcej.

@Sune: Jakie masz panele - monokrystaliczne, czy polikrystaliczne?
@bialy100k: no ja liczyłem że przy ogrzewaniu pompa ciepła to tak z 100kWp i do tego magazyn 200kWh (czasem zdarza się kilka nie praktycznie zero) żeby być offgrid na samym słońcu. Chociaż może przeszacowane bo jakby dać w zimę prawie pianowo panele żeby śnieg spadał i był lepszy kąt to starczyłoby z 70-80kWp i 150kWh magazyn
@zibizz1: Ja mam usłonecznienia dość podobne do Polski - ale południowo wschodnia Irlandia. Śniegu można liczyć, że w zasadzie nie ma - omywa nas Golfstrom i temperatury tylko w krytycznych okresach są poniżej zera. Bywało po kilka lat, że śnieg w całym sezonie widziałem w sumie ze dwa razy po 15 minut. Za to wieje -ale wiatry na wysokościach do 12m (a do tej wysokości można budować bez pozwoleń) są mocno