Wpis z mikrobloga

Piszę tego posta bo może komuś pomoże odzyskać pieniądze z nieważnej gotówki.

Ostatnio w moje posiadanie wpadły nieważne już banknoty (franki oraz funty brytyjskie). Nie było tego specjalnie dużo, ale jednak żal było mi tego odpuścić. Wymienić w Polsce można takie banknoty tylko na stronach typu staragotowka itd. jednak kurs jest bardzo niski i dostajemy moim zdaniem grosze.

Można jednak odzyskać pełną sumę, wystarczy uzbroić się w cierpliwość. Pierwszym krokiem jest założenie konta walutowego. Osobiście założyłem w Alior Banku - nie biorą za nic opłat na czym mi bardzo zależało. Dodatkowo można otworzyć wiele rachunków na wiele walut. Oczywiście zalecam sprawdzenie ofert w innych bankach, całkiem możliwe że przez te kilka miesięcy coś się już zmieniło.

Jeżeli chodzi o franki to procedura jest trochę bardziej skomplikowana niż w przypadku funtów. Oficjalnie bank szwajcarski zaleca udanie się do ich oddziału w Szwajcarii. Wystarczy jednak wysłać zapytanie na adres bargeld@snb.ch czy można wysłać banknoty pocztą. Po wymianie kilku emaili ze swoimi danymi oraz kwotą jaką planujemy wymienić dostaniemy adres pocztowy na który możemy wysłać przesyłkę. Do przesyłki oprócz banknotów nalezy dodać kartkę z IBAN i nazwą banku. Teraz należy udać się tylko na pocztę.

Tutaj czeka nas kolejna przygoda, ponieważ zostaje pytanie w jaki sposób wysłać banknoty. Formalnie do takiego czegoś służy list wartościowy. Deklarujemy tam wartość przesyłki i zostaje ona odpowiednio ubezpieczona. Oczywiście cena takiego listu jest odpowiednio wyższa (https://cennik.poczta-polska.pl/usluga,zagraniczny_przesylka_listowa_z_zadeklarowana_wartoscia.html ), jednak w zamian otrzymujemy jakąś formę spokoju o nasze pieniądze. Ważną informacją jest to, że do Szwajcarii nie jest zalecane wysyłanie banknotów. Jednak po telefonie do Urzędu Celnego dostałem informację że dotyczy to tylko WAŻNYCH banknotów. Tak więc w naszym przypadku nie jest to problemem. Kolejną sprawą jest konieczność wysłania wielu listów w przypadku większej kwoty, ponieważ w przeliczeniu na złotówki do Szwajcarii jesteśmy w stanie wysłać list o maksymalnej wartości ~5500zł (to też się zmienia, tak więc warto przeliczyć to zgodnie z aktualnym kursem SDR).

Jeżeli przetrwamy przygodę na Poczcie Polskiej to wystarczy poczekać ok. miesiąca. Sama przesyłka dojdzie dość szybko, ale bank ma sporo czasu na przelew i w moim przypadku zrobił go dopiero po 3 tygodniach od otrzymania listu. Bank nie pobiera żadnej opłaty i przelewa franki, dlatego warto mieć konto walutowe, aby uniknąć przewalutowania.

W przypadku funtów sprawa jest bardziej prosta. Wystarczy zapoznać się z stroną https://www.bankofengland.co.uk/banknotes/exchanging-old-banknotes . Jeżeli wymieniamy poniżej 700 funtów to wystarczy do listu dorzucić tylko formularz, bez skanu dowodu itd.

Problemy zaczynają się znowu na poczcie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ponownie chciałem skorzystać z listu wartościowego, ale do Wielkiej Brytanii nie jest on realizowany. Po konsultacji z Urzędem Celnym zdecydowałem się na zwykły list (szczególnie że kwota nie była zbyt duża). Po dwóch tygodniach od nadania otrzymałem gotówkę na konto. Tutaj ponownie - bank nie pobiera żadnych opłat i wysyła przelew w funtach.

Tak więc jeżeli jesteś posiadaczem nieważnych franków lub funtów to nic straconego. Można odzyskać pełną sumę zamiast oddać to komuś za bezcen.

#pieniadze #gotowka #wymianawalut #banknoty #banki #waluty
  • 2