Wpis z mikrobloga

Proszę o merytoryczne odpowiedzi.

Zakładać będę o ile zdążę panele na dachu (10kV)

W temacie często przewijają się dwie marki falowników Fronius i Huawei.

Są one droższe od innych ale co konkretnie jest ich przewagą nad innymi?

#fotowoltaika
  • 33
@hadrian3: masz czas do 31 marca 2022. Liczy się data złożenia wniosku do elektrowni o zmiane licznika i umowy.
Ważne z tego co czytałem, wszelkie ale we wniosku jak Ci cofną powodują że data poprawki jest brana pod uwagę (nie weryfikowałem tgo z ustawą).
@shooter85:

Fronius i SE to zupełnie inne systemy, nie można ich porównywać. W SE musisz mieć komplet optymalizatorow na każdym module, to inna jakość instalacji ale też wyższa cena.

Huawei ma słaby serwis niestety, ich jedyna rola sprowadza się do:
- naprawa gwarancyjna? Wymieniamy falownik na nowy
- gwarancja nie obejmuje uszkodzenia? Proszę siebie naprawić samemu, my tego nie zrobimy nawet odpłatnie
@shooter85: SolarEdge (tak na szybko, nie jestem instalatorem)
- łatwa rozbudowa instalacji (mocniejsze falowniki nie są dużo (jeśli w ogóle) droższe od mniejszych), np. masz instalację dziś 10kW, a falownik 12,5kW lub 16kW
- każdy panel "pracuje" niezależnie, np cień rzucany na jeden panel nie wpływa na pracę sąsiednich paneli
- monitorowanie każdego panelu z osobna

Wada
- do każdego panela optymalizator (~350 zł)

Ale patrz na instalację w perspektywie 10-20
@shooter85: Fronius jest głośny i mocno buczy (tym bardziej przy wystawie południowej), nie wiem jak Huawei, przy SE cisza - nie wiem gdzie będzie wisiało, ale może ma to dla ciebie znaczenie.
@shooter85: Chłopie załóż sobie coś w normalnej cenie, a nie będziesz płacił za jakieś naklejki made in... Masz dobrze ukierunkowany dach, bez zacienień to po co masz dopłacać do interesu 3000-5000 zł za naklejki albo optymalizatorki.

Zapytaj się kogokolwiek jaka jest różnica miedzy froniusem, a np growatem mod, sofarem g3, solplanetem G2.