Wpis z mikrobloga

Jak tam Murki u Was w firmach z przesiadką na nowe macbooki z M1? Jak z kompatybilnością, działa w miarę wszystko? Niedługo zaczynam nową pracę i zastanawiam się, czy mocno ich cisnąć o nowy model. Zmieni mi się tam dużo - język, stack, system operacyjny, a chcę dość płynnie w to wszystko wejść. Ostatnie czego mi trzeba, to kopanie się z narzędziami na nieznanym mi systemie (i to pewnie jako jedyny z zespole). Co prawda lubię tego typu przecieranie szlaków, ale ma to też swoje granice :).

Tak, są artykuły, filmy na yt, ale to takie wstępne testy, benchmarki. Chyba, że znacie jakieś solidne materiały w tym temacie, to możecie podlinkować. Głównie mi chodzi o stack backendowy w środowisku JVM i AWS + docker, kafka, postgresql, localstack itp. Z IntelliJ i JDK wiem, że nie ma problemów (chyba). Może ktoś popracował chociaz z tydzień lub dwa, odpalił apkę, odkrył/rozwiązał jakieś problemy? To, że coś będzie trochę wolniej działać, bo nie jest jeszcze przeportowane na nową architekturę by mi nie przeszkadzało. Bardziej mi chodzi o jakieś grubsze akcje, crashe i inne problemy mocno utrudniające pracę, po których nasuwa się wniosek, że lepiej by było poczekać z rok, aż to wszystko dojrzeje.

Podjąłem ten temat w czasie rekrutacji, ale jeszcze nie pochylali się nad nim, bo to było chwilę po premierze nowych modeli. Pewnie jeszcze skontaktuję się i spytam, czy coś już wiedzą. Jak to u Was wygląda? Jakieś wnioski, przemyślenia?

#macbook #apple #java #programowanie #programista15k
  • 7
@bruuh: Z tego co widzę OpenJDK na M1 jest. Oczywiście wiem o isapplesiliconready.com, kwestiach związanych z obrazami dockerowymi, no ale to wcale może nie być takie oczywiste, jakby się mogło wydawać - dlatego pytam :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@krwawy_zbik: jak masz wybór to idź w M1 choćby ze względu na baterie, głośność działania i grzanie. Parę różnic było ale ogólnie bez większych trudności. Część rzeczy odpalisz na Rosetta. U mnie w firmie 80% osób na M1 już siedzi.
Ja jestem na m1 pro i uważam ze jest w pyte. Jestem test deweloperem i głównie pracuje z jdk ale tez z selenium, appium, mobilkami etc i po przesiadce jest super. Zdarzają się problemy z niektórymi bibliotekami które nie działają na arm64 (np hid4java) i tutaj ciężko znaleźć obejście ale problemy są bardzo rzadkie. W razie czego mam pod ręka starszego mbpro 15 z 2018 roku, chociaż nie był ani razu użyty
@Myrcin-: Same klawisze funkcyjne to killer feature :D. Wiem, że wydajność i kultura pracy będą mega, więc musiałby się trafić totalny blocker, żeby nie brać M1. Oby tylko udało się to załatwić, mimo tych problemów z dostępnością.